Německo zvažuje možnost euroreferenda

Německá federální vláda zvažuje referendem o budoucnosti eura. O možnosti referenda se jako první zmínil ministr financí Schäuble (CDU), nyní možnosti projednávají s předsedou frakce koaličních liberálů Rainerem Brüderlem (FPD). Řeší se zejména to, v jaké míře se má Německo vzdát suverenity v rámci probíhající eurokrize.

šéf poslanců FDP v německém Bundestagu Reiner Brüderle
10.8.2012 12:14   |  

S ohledem na vývoj dluhové krize Rainer Brüederle referendum o politické budoucnosti EU nevylučuje. „Můžeme přijít k bodu, kdy referendum o Evropě bude nutné,“ řekl Brüderle pro list Hamburger Abendblatt. Další vývoj krize ukáže, jak si státy cení svou suverenitu, ale společné bankovní mechanismy jsou podle něj nezbytné.

Brüderle také pro list uvedl, že se čeká na zářijové rozhodnutí Spolkového ústavního vůči euru záchrannému fondu ESM a Evropskému fiskálnímu paktu. Podobně se již v červnu vyjádřil federální ministr financí Wolfgang Schaeuble. Ten ale uvedl, že by Němci měli v důsledku krize spíše hlasovat o nové ústavě.


Více čtěte:

Fond ESM nabobtná. Pokud to Německo dovolí

Schäuble: Ratingové agentury už pro trhy nejsou tak důležité

Merkelová se dohodla s opozicí na dani z finančních transakcí


Zato šéf opoziční SPD Sigmar Gabriel již otevřeně vyzval k referendu. Požaduje společnou odpovědnost za dluhy všech zemí eurozóny a zároveň přísnou kontrolu. Pro ústavní smlouvy musí vypracovat dodatek k ústavě, který se by pak měl předložit občanům v referendu.

Autor: nos

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web