Německou Spolkovou banku opouští její šéf Weber

11.2.2011 17:43   |  

Axel Weber odstoupí ke 30. dubnu z funkce prezidenta německé centrální banky Deutsche Bundesbank. Sdělil to dnes mluvčí kancléřky Angely Merkelové po jejím odpoledním setkání s Weberem a ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Rozhodnutí o Weberově nástupci bude oznámeno příští týden.

Merkelová a Schäuble podle oficiálního sdělení „akceptovali toto rozhodnutí s ohledem na osobní důvody profesora Webera“.

Oznámení ve Weberově případu se napjatě očekávalo od středy, kdy se objevily zprávy, že nynější šéf Bundesbanky se nebude ucházet o místo prezidenta Evropské centrální banky po Jeanu-Claudu Trichetovi, jemuž letos v říjnu končí funkční období. Weber byl donedávna favoritem na tento post, pozici si však zhoršil svými silně kritickými výroky na adresu programu, v jehož rámci ECB vykupuje z trhu vládní dluhopisy zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí.

Podle Schäubleho Weberova rezignace chod banky neovlivní. „Spolková banka bude nadále zastupovat naše přesvědčení o správnosti stabilní měnové politiky. Nezávisí to na jedné jediné osobě,“ uvedl.

Za hlavní kandidáty na funkci šéfa Bundesbanky jsou podle agentury Reuters považováni Jürgen Sark a Jens Weidmann. Stark je členem výkonného výboru ECB, Weidmann je hlavním ekonomickým poradcem Merkelové.

Třetí možností by bylo podle informovaných zdrojů instalovat dočasně do čela viceprezidenta Bundesbanky Franze-Christopha Zeitlera, aby Weidmann dostal čas na aklimatizaci a přípravu na funkci.

Weber byl šéfem úřadu od roku 2004, funkční období mu mělo vypršet v dubnu 2010.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web