Němečtí klienti banky UBS ve Švýcarsku ukryli desítky miliard | E15.cz

Němečtí klienti banky UBS ve Švýcarsku ukryli desítky miliard

Němečtí klienti banky UBS ve Švýcarsku ukryli desítky miliard
ilustrační foto
• 
ZDROJ: twicepix,Flickr, Creative Commons

ČTK

Němečtí klienti největší švýcarské banky UBS neodvedli daň v celkovém objemu asi 204 milionů eur (zhruba 5,1 miliardy korun). Podle prokuratury v Bochumi to ukázala předběžná analýza dat z CD, které za zhruba 3,5 milionu eur už dříve zakoupily úřady ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Němci peníze často schovávají v nadacích, které k tomuto účelu zakládají.

„V rámci vyšetřování zjišťujeme, zda klientům s neplacením daní pomáhali i zaměstnanci bank,“ uvedla prokuratura. Mluvčí UBS podle agentury Reuters řekl, že banka takto klientům žádné rady nedávala.

Nové poznatky o daňových podvodech se objevují v době, kdy se německá vláda snaží se Švýcarskem uzavřít dohodu o zdanění majetku, který mají na švýcarských kontech němečtí občané. Německo už dříve ustavilo mezi horní a dolní komorou jejich parlamentu mediační výbor, který má pomoci dohodu vyjednat.

Místo čekání na politický kompromis v Berlíně ale ministr financí Severního Porýní-Vestfálska a člen levicové SPD Norbert Walter-Borjans dál využívají poznatků z kradeného CD. Podrobné zkoumání kompaktního disku by podle Waltera-Borjanse mohlo odhalit další daňové úniky. Dohodu, kterou se Berlín chystá uzavřít, prý Walter-Borjans nepodepíše. Je podle něj příliš měkká.

Prokuratura v Bochumi uvedla, že v souvislosti s vyšetřováním daňových úniků už prohledala řadu bytů a kanceláří. K tomu jí prý asistovalo zhruba 80 daňových inspektorů.

Díky kompaktnímu disku se podařilo odkrýt kolem 750 nadací, které si za účelem daňových podvodů klienti založili. Z tohoto počtu jich úřady zhruba 115 prověřují. Ve 135 případech se daňoví podvodníci přihlásili dříve, než začalo formální vyšetřování.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!