Nepolevující býčí nálada na trzích zhatila bance Goldman Sachs plány

7.2.2011 15:19   |  

Zdá se, že pokus banky Goldman Sachs (GS), počkat na propad trhu a pak nakoupit za 170 miliard dolarů přebytečného kapitálu reality, půjčky, akcie a další riziková aktiva, nevyšel.

Mezitím kontinuální posilování trhů zvedlo ceny spousty aktiv, ze kterých by se, v případě včasného nákupu, vyklubaly dobré obchody.

Velmi silná pozice bance Goldman Sachs umožnila i během finanční krize nashromáždit značnou likviditu v podobě hotovostních vkladů a dluhopisů, které lze rychle zpeněžit, protože pro ni banka ale nenašla uplatnění, tyto prostředky dosáhly velice mizerných výnosů.

Vedení finančního kolosu však nadále hodlá tento kapitál držet. V plánu zatím není zpětný odkup akcií nebo navýšení dividendy. „Naší prioritou je zajistit tomuto kapitálu výnosnost,“ řekl David Viniar, finanční ředitel GS, minulý měsíc novinářům.

Strategie GS je naprosto opačná než u spousty jejich rivalů, kteří čekají na povolení od amerických regulátorů, aby mohli co nejdříve vrátit přebytečný kapitál svým akcionářům.

Pokud zůstanou ceny aktiv na současných hladinách, mohli by v Goldman Sachs obrátit a naopak začít své portfolio rozprodávat.

Goldman Sachs jsou jedním z nejaktivnějších investorů z Wall Street vyhledávající rizikové transakce – od zkrachovalých golfových hřišť v Japonsku po prázdné kancelářské budovy v Číně. K vyhledávání a identifikování problémy zužovaných investic používají rozsáhlou síť kontaktů, které jim je pomáhají získat za atraktivní cenu.

Ale nečekaně rychlý návrat rizikového apetitu investorů v kombinaci s relativně levnými úvěry zanechal fondy specializující se na vyhledávání investic do zbídačených podniků bez příležitostí.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web