Neprůhledný Natland získá fondy Avant

Protikorupční aktivista Karel Janeček na vlastní kůži pozná, jak je snadné zaplést se s kmotry – trestně stíhaný Roman Janoušek bude mít zprostředkovaně vliv na jeho peníze. Investiční společnost Natland totiž kupuje konkurenční Avant Fund Management, který v jednom z fondů spravuje peníze Janečka a jeho kolegů z RSJ. Natland – i když to jeho vedení opakovaně popírá – spoluvlastní podle pražských podnikatelů právě kontroverzní Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička.

Karel Janeček
6.6.2012 6:48   |  

Převzetí investiční společnosti Avant Fund Management už Natlandu schválila Česká národní banka. „Transakce ještě není dokončena. Schválení ze strany ČNB, která mimo jiné důsledně prověřovala vlastnickou strukturu skupiny a její představitele, je ale samozřejmě významným krokem k jejímu uzavření,“ uvedl mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

RSJ změnou vlastnické struktury zřejmě nadšená není. „Týká se to Avantu a ČNB. Centrální banka je dostatečná autorita, aby uhlídala své regulované subjekty,“ konstatoval šéf společnosti RSJ a zároveň člen dozorčí rady fondu RSJ Libor Winkler.

Fond RSJ Private Equity UIF je jedním z projektů, v nichž Avant působí jako správce majetku. V dozorčí radě fondu sedí Janeček i osobně.


Čtěte také:

Karel Janeček odstoupil z vedení firmy RSJ

Natland chce investovat do realit, zatím má jen plány


Natland získal určitý vliv v Avantu už před dvěma lety. V obchodním rejstříku jako majitel figuroval do roku 2010 developer Finep. Spolumajitel a šéf Natlandu Tomáš Raška je v rejstříku dva roky zapsán v dozorčí radě Avantu. Starý potvrdil, že Avant s Natlandem již spolupracovaly, ale jen obchodně. „Důvodem pro členství Tomáše Rašky v dozorčí radě byly zkušenosti z private equity, které u takového subjektu musí splňovat všichni radní. Žádný majetkový podíl v Avantu ale ani Natland, ani Tomáš Raška neměli,“ dodal Starý.

Avant Fund Management založil a spravuje řadu fondů určených pro velké investory. Ke konci prvního kvartálu spravoval 4,5 miliardy korun. Natland se sídlem na Kypru vlastní podíly v areálu Eden, v realitní firmě Prominecon (ta mediálně proslula jako subjekt odposlechnutých rozhovorů mezi Janouškem a exprimátorem Pavlem Bémem) či v Pražských službách.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web