Netlačte občany do investic, vyzývají Komisi stavební spořitelny

Evropskému sdružení stavebních spořitelen se nelíbí záměr Evropské komise, aby finanční instituce více využívaly vklady domácností na kapitálových trzích a samotní spotřebitelé více své peníze vkládali do investičních produktů. Podle asociace je toto chybný koncept, který narušuje bezpečí peněžních vkladů běžných spotřebitelů.

 Ilustrační foto
5.11.2015 12:11   |  

V polovině února Evropská komise představila Zelenou knihu Unie kapitálových trhů (CMU), která má evropským podnikům usnadnit přístup k finančním prostředkům a přispět k lepšímu fungování kapitálového trhu, přes který by podniky rovněž mohly získávat finanční prostředky.

Jedním z klíčových bodů nové strategie jsou pravidla týkající se takzvané sekuritizace, tedy procesu, ve kterém banka nebo i stavební spořitelna coby věřitel spojí dohromady půjčky, například hypotéky nebo další úvěry, a vytvoří z nich finanční nástroj, který si pak mohou koupit investoři.

„Pro běžného občana platí především jedno: bezpečnost jeho peněžních vkladů,“ uvedl prezident EuBV Herbert Pfeiffer. Doporučení směrem k vytváření výše uvedených finančních nástrojů tak podle něj vystavuje drobné klienty s malou odbornou znalostí rizikům ohledně jejich vkladů, které nemusí ani odhalit.

Změna plánu

Výkonný ředitel evropského sdružení Andreas Zehnder upozornil, že v roce 2013 Evropská komise ve snaze posílit hospodářství EU kladla důraz na dlouhodobé spořící produkty. Nová komise ovšem tyto plány změnila a přišla se snahou posílit více právě kapitálový trh. To podle Zehndera může v EU vést ke stejným problémům, kvůli kterým vypukla hypoteční krize ve Spojených státech. „Krize ukázala, že právě spořící produkty v době krize pomohly stabilizovat finanční trh v Evropě,“ uvedl.

Snaha Evropské unie by ovšem neměla mířit na změnu legislativy v jednotlivých zemích. Například v Česko je zákonem striktně dáno, jak mají stavební spořitelny s vklady klientů nakládat. „Máme zakázáno investovat do akcií nebo rizikových dluhopisů. Stát na to má právo, když podporuje stavební spoření a já si myslím, že je to tak správně,“ uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vladimír Staňura, předseda AČSS.

Obecně kritici tvrdí, že Brusel bude muset přesvědčit zákazníky v kontinentální Evropě, zvyklé nechávat si peníze na běžných účtech, aby investovali do dluhopisů a akcií, které nesou větší míru rizika.


Čtěte také:

Raiffeisen spouští fond pro otrlé, investice pohlídá rakouská matka

Stavebním spořitelnám se daří, úvěry letos rostou o 35 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web