Nízké úroky srazily čtvrtlení zisk české Raiffeisenbank na 507 milionů

Tuzemské Raiffeisenbank klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o devět procent na 507 milionů korun. Za poklesem zisku jsou nižší úrokové výnosy a rozpouštění opravných položek.

Pražské sídlo Raiffeisenbank
26.5.2014 11:41   |  

„Za mírným poklesem zisku, který je v souladu s očekáváním a v souladu s vývojem celého trhu, jsou především pokračující klesající úrokové výnosy způsobené nízkými úrokovými sazbami a maržemi. Druhý vliv byl čistě účetní, v loňském roce jsme rozpouštěli některé opravné položky, proto letos došlo v meziročním srovnání k růstu opravných položek,“ komentoval výsledky generální ředitel banky Mario Drosc.

Vklady klientů za tři měsíce roku vzrostly o tři procenta na 142,7 miliardy korun. Růst klientských úvěrů činil jedno procento na 154,8 miliardy korun. „Začátek letošního roku přinesl velmi dobré obchodní výsledky především u podnikatelských účtů. Dařilo se nám i v prodejích úvěrů fyzickým osobám a dále posilujeme svou pozici v investičních produktech,“ dodal Drosc.

Nízké úrokové sazby snížily provozní výnosy

Provozní výnosy banky klesly o 3,7 procenta především díky nízkým úrokovým sazbám a jejich dopadu do úrokových výnosů. Čisté úrokové výnosy banky tak meziročně poklesly o 5,1 procenta na 1,4 miliardy korun, čisté příjmy z poplatků klesly o 8,2 procenta na 513,8 milionu korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují zisky z operací na finančních trzích, meziročně vzrostly o 13,7 procenta na 306,8 milionu korun. Provozní náklady meziročně klesly o 7,9 procenta na 1,3 miliardy korun.

Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 3,7 procenta na 19,4 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci března dosáhla 13,1 procenta. Valná hromada banky na konci dubna schválila navýšení základního kapitálu banky o 868,4 milionu korun, které banka připíše do svého základního kapitálu po zápisu do obchodního rejstříku v průběhu druhého čtvrtletí.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.


Čtěte také:

České banky hlásí silný kvartál. Vpřed ale hledí s obavou

Banky hledají, jak vydělat na bezplatných účtech

Banky loni vydělaly 61,4 miliardy korun. Téměř o tři méně než v roce 2012

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web