Nízké úroky zafungovaly, Češi si loni vzali hypotéky za rekordních 156 miliard

V loňském roce se českému hypotečnímu trhu opravdu dařilo. Celkové objemy se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vyšplhaly na bezmála 156 miliard korun a překonaly i dosud rekordní rok 2007, ale tehdy bylo méně refinancovaných hypoték. Trhu pomohly historicky nízké úroky.

stavba
23.1.2014 12:46   |  

„V rámci úrokových sazeb u hypotečních úvěrů jsme zažili naprosto rekordní rok. Zlomový byl pro hypotéky měsíc červen, kdy padla nejen celkově nejnižší úroková sazba, ale i nejvyšší počty a objemy,“ uvedla zástupkyně šéfredaktora Hypoindex.cz Monika Hrušová.

Tuzemské banky loni poskytly klientům téměř 96 tisíc hypotečních úvěrů za zmíněných skoro 156 miliard, přičemž v roce 2012 to bylo necelých 122 miliard. Dosud nejvíc peněz na hypotékách banky daly v roce 2007, tehdy objem činil téměř 143 miliard korun.

Podle dřívějších odhadů Hypoteční banky objem poskytnutých hypotečních úvěrů občanům vzrostl loni v Česku meziročně o 28 procent na rekordních zhruba 155 miliard korun. Přibližně třetina z této částky tvořilo refinancování.

Letos podle Hrušové budou banky stále lákat klienty na refinancování hypoték. V roce 2009 totiž bylo sjednáno přes 83 tisíc úvěrů, u kterých převažovaly hlavně pětileté a tříleté fixace. Před pěti lety se přitom úroková sazba u hypoték pohybovala kolem 5,6 procenta. V současnosti banky poskytují hypotéky se zhruba tříprocentním úročením.

Vývoj úroků u hypoték od října 2008:

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Fincentrum Hypoindex využívá ke svým statistikám data od České spořitelny, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banky, Komerční banky, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banky.


Čtěte také:

Průměrná výše hypoték loni klesla na 1,7 milionu

Rekordní pokles končí, úrokové sazby hypoték v červenci stouply

Daň z nemovitosti nebude platit kupující, stát přijde o miliardy

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web