Nizozemská vláda zahájí privatizaci zestátněné banky ABN Amro

Nizozemská vláda tento měsíc zahájí privatizaci banky ABN Amro, kterou před sedmi lety musela zestátnit, aby ji zachránila před krachem. V rámci primární emise akcií (IPO) nabídne vláda investorům pětinový podíl v podniku. Emisní cena by měla činit 16 až 20 eur za akcii, prodej podílu by tak měl vynést zhruba tři až 3,8 miliardy eur, v přepočtu 81 až 103 miliard korun.

Burza - ilustrační foto
10.11.2015 10:19   |  

Stanovené cenové rozpětí ohodnocuje celou banku na 15 až 18,8 miliardy eur. Vláda přitom na záchranu banky vynaložila 21,7 miliardy eur, napsala agentura AP. Konečná cena nabízených akcií by měla být stanovena 19. listopadu. Následující den by se s akciemi mělo začít obchodovat na amsterodamské burze.

ABN Amro po zestátnění prošla masivní restrukturalizací, v jejímž rámci například snížila počet zaměstnanců a prodala zahraničí divize. V pondělí firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně o pět procent na 2,1 miliardy eur.


Čtěte také:

Nizozemsko připravuje úpis akcií znárodněné banky ABN Amro

Primární úpisy mají šanci na nejlepší výsledek od začátku finanční krize


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web