Nizozemská vláda zahájí privatizaci zestátněné banky ABN Amro

Nizozemská vláda tento měsíc zahájí privatizaci banky ABN Amro, kterou před sedmi lety musela zestátnit, aby ji zachránila před krachem. V rámci primární emise akcií (IPO) nabídne vláda investorům pětinový podíl v podniku. Emisní cena by měla činit 16 až 20 eur za akcii, prodej podílu by tak měl vynést zhruba tři až 3,8 miliardy eur, v přepočtu 81 až 103 miliard korun.

Burza - ilustrační foto
10.11.2015 10:19   |  

Stanovené cenové rozpětí ohodnocuje celou banku na 15 až 18,8 miliardy eur. Vláda přitom na záchranu banky vynaložila 21,7 miliardy eur, napsala agentura AP. Konečná cena nabízených akcií by měla být stanovena 19. listopadu. Následující den by se s akciemi mělo začít obchodovat na amsterodamské burze.

ABN Amro po zestátnění prošla masivní restrukturalizací, v jejímž rámci například snížila počet zaměstnanců a prodala zahraničí divize. V pondělí firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně o pět procent na 2,1 miliardy eur.


Čtěte také:

Nizozemsko připravuje úpis akcií znárodněné banky ABN Amro

Primární úpisy mají šanci na nejlepší výsledek od začátku finanční krize


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web