Nositel Nobelovy ceny byl vyhozen z vlastní banky

3.3.2011 16:28   |  

Centrální banka Bangladéše propustila držitele Nobelovy ceny Muhammada Yunuse z Grameen Bank, kterou před třemi desetiletími založil. Skončil tak měsíce trvající politický tlak na jeho odstoupení. Grameen se stala známou díky poskytování takzvaných mikroúvěrů.

Cedulová banka uvedla, že banka Grameen v roce 2000 nepožádala regulátory o souhlas se znovuzvolením Yunuse vrchním ředitelem a porušila tak jednu z povinností pro státem částečně vlastněné společnosti.

Nařízení, o kterém informovala agentura AFP, proto znělo: „Pan Yunus setrvává v pozici vrchního ředitele Grameen Bank nelegálně.“ Muzammel Huq, nový ředitel dosazený centrální bankou, uvedl pro AFP, že Yunus byl ze své funkce uvolněn s okamžitou platností. Grameen Bank, ve které má stát 25 procent akcií, nicméně tyto informace popřela a uvedla, že Yunus setrvává ve funkci.

Poslední pokus o sesazení šéfa Grameen Bank vsadil na jeho věk; argument zněl, že sedmdesátiletý Yunus ztratil právo na ředitelský post a měl by odejít do důchodu.

Finanční ústav, který Yunus založil, se v osmdesátých letech minulého století stal průkopníkem v oblasti mikropůjček. Jde o půjčování nízkých částek převážně venkovským podnikatelům, kteří by půjčku v tradiční bance nezískali. Yunus se stal okamžitě mezinárodní celebritou a v roce 2006 získal Nobelovu cenu míru. Řada expertů ovšem připomíná, že mikropůjčky uvěznily řadu chudých v dluhové pasti, místo aby jim pomohly uniknout z chudoby.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web