Nositel Nobelovy ceny byl vyhozen z vlastní banky

3.3.2011 16:28   |  

Centrální banka Bangladéše propustila držitele Nobelovy ceny Muhammada Yunuse z Grameen Bank, kterou před třemi desetiletími založil. Skončil tak měsíce trvající politický tlak na jeho odstoupení. Grameen se stala známou díky poskytování takzvaných mikroúvěrů.

Cedulová banka uvedla, že banka Grameen v roce 2000 nepožádala regulátory o souhlas se znovuzvolením Yunuse vrchním ředitelem a porušila tak jednu z povinností pro státem částečně vlastněné společnosti.

Nařízení, o kterém informovala agentura AFP, proto znělo: „Pan Yunus setrvává v pozici vrchního ředitele Grameen Bank nelegálně.“ Muzammel Huq, nový ředitel dosazený centrální bankou, uvedl pro AFP, že Yunus byl ze své funkce uvolněn s okamžitou platností. Grameen Bank, ve které má stát 25 procent akcií, nicméně tyto informace popřela a uvedla, že Yunus setrvává ve funkci.

Poslední pokus o sesazení šéfa Grameen Bank vsadil na jeho věk; argument zněl, že sedmdesátiletý Yunus ztratil právo na ředitelský post a měl by odejít do důchodu.

Finanční ústav, který Yunus založil, se v osmdesátých letech minulého století stal průkopníkem v oblasti mikropůjček. Jde o půjčování nízkých částek převážně venkovským podnikatelům, kteří by půjčku v tradiční bance nezískali. Yunus se stal okamžitě mezinárodní celebritou a v roce 2006 získal Nobelovu cenu míru. Řada expertů ovšem připomíná, že mikropůjčky uvěznily řadu chudých v dluhové pasti, místo aby jim pomohly uniknout z chudoby.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web