Nositel Nobelovy ceny Yunus bojuje proti sesazení z Grameen Bank

15.3.2011 15:20   |  

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2006 Muhammad Yunus se odvolal proti svému nedávnému sesazení z vedení bangladéšské banky Grameen Bank, která je známá poskytováním mikropůjček chudým lidem. Soud posoudí odvolání příští týden, uvedla dnes agentura Reuters.

Grameen Bank v poslední době čelila obviněním z podezřelých operací. Bangladéšská centrální banka začátkem měsíce oznámila, že Júnus byl odvolán. Júnusovi advokáti tvrdí, že k tomu není důvod, že se jedná jen o pomstu vlády za to, že Júnus krátce zvažoval politickou kariéru v opozici vůči premiérce Šajch Hasíně Vadžídové. Sedmdesátiletý Yunus banku v roce 1983 založil a jejím ředitelem byl od roku 2000. V zahraničí jej oceňovali politici i finančníci, ale loni se ocitl v nelibosti bangladéšské vlády. V norském dokumentárním filmu totiž tehdy bylo vysloveno podezření, že banka krátí stát na daních. Júnus jakékoli nesrovnalosti popírá.


Čtěte také: Nositel Nobelovy ceny byl vyhozen z vlastní banky


Ani norské úřady důkazy o zneužívání prostředků banky nebo o korupčních praktikách nenašly. V Bangladéši však musel Júnus během posledních měsíců vypovídat před třemi různými soudy v případech, které se týkají jeho banky.

Název peněžního domu je odvozen od slova „grámín“, které v bengálštině znamená „zemědělský“ nebo „vesnický“. Banka poskytuje úvěry mimo jiné zemědělcům, rybářům a dalším, aniž by od nich požadovala záruky.

Banka už poskytla zhruba deset miliard dolarů (přes 175 miliard korun) malých půjček obyčejným lidem, převážně ženám. Cílem úvěrů je podpořit podnikání a pomoci lidem vymanit se z chudoby.

Bangladéšská centrální banka údajně žádala, aby Júnus odešel do důchodu kvůli příliš vysokému věku. Oficiální věk odchodu do důchodu je totiž u ředitelů komerčních bank 60 let. Júnus se ale hájil tím, že dozorčí rada jej může ponechat ve funkci tak dlouho, dokud bude schopen plnit své povinnosti.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Juncker: Turecko se v dohledné době nemůže stát členem EU

Juncker: Turecko se v dohledné době nemůže stát členem EU

Turecko není v situaci, kdy by se mohlo stát v dohledné době členským státem Evropské unie. Ve francouzské televizi to řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Veškerá… více

Mobilní web