Nositel Nobelovy ceny Yunus bojuje proti sesazení z Grameen Bank

15.3.2011 15:20   |  

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2006 Muhammad Yunus se odvolal proti svému nedávnému sesazení z vedení bangladéšské banky Grameen Bank, která je známá poskytováním mikropůjček chudým lidem. Soud posoudí odvolání příští týden, uvedla dnes agentura Reuters.

Grameen Bank v poslední době čelila obviněním z podezřelých operací. Bangladéšská centrální banka začátkem měsíce oznámila, že Júnus byl odvolán. Júnusovi advokáti tvrdí, že k tomu není důvod, že se jedná jen o pomstu vlády za to, že Júnus krátce zvažoval politickou kariéru v opozici vůči premiérce Šajch Hasíně Vadžídové. Sedmdesátiletý Yunus banku v roce 1983 založil a jejím ředitelem byl od roku 2000. V zahraničí jej oceňovali politici i finančníci, ale loni se ocitl v nelibosti bangladéšské vlády. V norském dokumentárním filmu totiž tehdy bylo vysloveno podezření, že banka krátí stát na daních. Júnus jakékoli nesrovnalosti popírá.


Čtěte také: Nositel Nobelovy ceny byl vyhozen z vlastní banky


Ani norské úřady důkazy o zneužívání prostředků banky nebo o korupčních praktikách nenašly. V Bangladéši však musel Júnus během posledních měsíců vypovídat před třemi různými soudy v případech, které se týkají jeho banky.

Název peněžního domu je odvozen od slova „grámín“, které v bengálštině znamená „zemědělský“ nebo „vesnický“. Banka poskytuje úvěry mimo jiné zemědělcům, rybářům a dalším, aniž by od nich požadovala záruky.

Banka už poskytla zhruba deset miliard dolarů (přes 175 miliard korun) malých půjček obyčejným lidem, převážně ženám. Cílem úvěrů je podpořit podnikání a pomoci lidem vymanit se z chudoby.

Bangladéšská centrální banka údajně žádala, aby Júnus odešel do důchodu kvůli příliš vysokému věku. Oficiální věk odchodu do důchodu je totiž u ředitelů komerčních bank 60 let. Júnus se ale hájil tím, že dozorčí rada jej může ponechat ve funkci tak dlouho, dokud bude schopen plnit své povinnosti.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web