Nové bydlení do tří let výrazně podraží. Zařídí to stát

22.7.2010 10:48   |  

Zrušení daňového zvýhodnění úroků z hypoték může podle některých bank vést k poklesu zájmu o hypoteční úvěry. Mnohem větší nebezpečí však hrozí klientům i bankám plánovaným zvýšením DPH na stavební práce a sjednocením sazeb této daně. Nové bydlení zdraží o statisíce. Informaci přinesl server www.vstricnabanka.cz

Podle šéfredaktora serveru Miroslava Zemana uvažované zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty z 10 na 19 procent, tedy o celých devět procent, které se dotkne nejen cen potravin, tisku či léků, ale také stavebních prací a tedy i cen nových bytů a domů, zvýší ceny nového bydlení o statisíce.

Ke sjednocení sazeb DPH má dle předběžných plánů koalice dojít mezi lety 2012 a 2013 v souvislosti s nastartováním důchodové reformy. Zatímco se pojistné na sociální pojištění sníží ze současných 29 na 23 procent, zvýší se zároveň daň z přidané hodnoty u spodní sazby z 10 na 19 procent. Toto opatření by mělo kompenzovat výpadek výnosu na sociálním pojištění. Zvýšení DPH však bude mít i další závažné důsledky nejen pro ekonomiku jako celek, ale také pro zájemce o nové bydlení, rekonstrukce bytů a domů či jejich opravy.

Zeman uvádí příklad, kdy rodina, která si dnes pořídí dům u Prahy za částku 3 miliony korun bez DPH, uhradí celkově i s daní částku 3 300 000 korun. Po zvýšení DPH uhradí rodina za stejný dům již 3 570 000 korun. Tedy o 270 tisíc korun více. Je přitom jen velmi malá šance, že by část z nárůstu DPH zmírnily prodejci snížením svých marží, které již dnes klesají na minimální úrovně. U bytu v ceně milion korun uhradí kupující o 90 tisíc korun více než dnes. Toto zvýšení je pro člověka s průměrným příjmem, který si byt v uvedené hodnotě bude nejčastěji kupovat výrazně velká zátěž.

Zvýšení cen v důsledku růstu DPH o 9 procent nebude jedinou ztrátou, kterou kupující utrpí. V souvislosti se zrušením daňového zvýhodnění hypoték zaplatí kupující při hypotéce 3 miliony korun na zmíněný dům při současné průměrné úrokové sazbě v prvním roce splácení cca 140 tisíc korun. Zatímco nyní získá kupující při této částce úsporu na daních ve výši 21 tisíc korun ročně.

Po přijetí změn o tuto částku přijde. Je otázkou, zda bude tento výpadek kompenzován jiným univerzálním odpočtem a v jaké výši. Zavedení nové univerzální úlevy na daních připustil premiér Nečas. „Dosud je zvýhodněno vlastnické bydlení oproti jiným formám bydlení. Dovedl bych si proto představit nějakou univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové,“ řekl premiér. Uvažovaná univerzální položka má však být výrazně nižší než současné zvýhodnění hypoték.

Během tří let tak přijde kupující o částku dalších bezmála 60 tisic korun. Spolu s důsledkem zdražení se tak dům v současné hodnotě 3 300 000 korun prodraží o celých 330 tisíc korun. Veškeré zdražení tak bude mít příčinu pouze v daňových úpravách státu.

Právě takto zásadní jednorázové zdražení cen bytů a domů bude mít za následek významný pokles zájmu o nové bydlení. To potvrzuje, i tiskový mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek, který vysvětluje, „zrušení daňového zvýhodnění hypoték by znamenalo omezení dostupnosti hypoték, zejména pro lidi s nižšími příjmy.“ Následkem toho může dojít ke zpomalení výstavby a poklesu či dlouhodobé stagnaci stavebnictví.

Kombinace zrušení daňového zvýhodnění hypoték s výrazným nárůstem cen nemovitostí určených k bydlení tak vytvoří na trhu velmi problematickou situaci, kterou způsobí svými zásahy stát, nikoliv mechanismy trhu. Pro zájemce o nové bydlení tak dojde k situaci, kdy se jim výrazně zvýší oproti současnosti daňové zatížení, které nebude žádným jiným způsobem kompenzováno.
Nejvíce postižena tak bude skupina lidí s průměrnými a mírně nadprůměrnými příjmy, kteří za nových daňových i cenových podmínek na nové bydlení nedosáhnou a lidé s nadprůměrnými příjmy, kterým se výrazně zvýší náklady v souvislosti s pořízení nového dražšího bydlení, bez kompenzace daňového zvýhodnění, které platí dnes.

Autor: pda

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web