Nové čtečky na bankomatech ČS lidé zaměňují za skimmovací zařízení

14.5.2010 14:47   |  

Česká spořitelna instalovala na některých bankomatech nový typ čtečky čárových kódů, veřejnost je ale často mylně zaměňuje za skimmovací zařízení, které kopíruje údaje na platebních kartách. Dnes o tom informoval Michal Ihnát, policejní šéf problematiky padělání v Praze 2.

Podle Ihnáta se na policii obrací značná část držitelů platebních karet a upozorňují na místa, kde jsou „podezřelé“ bankomaty nainstalovány. „Velmi oceňujeme, že veřejnost je při ochraně svých finančních prostředků stále všímavější, leč tentokrát je potřeba vysvětlit, že klientům nebezpečí nehrozí,“ sdělil šéf problematiky padělání.

„Čtečka ve tvaru malé krabičky je na bankomatu umístěna pod vstupem pro platební kartu. Při volbě platby SIPO v bankomatu je klient dotázán, zda má u sebe originální doklad. Pokud zvolí ANO, rozsvítí se čtečka značená červeným paprskem a na obrazovce se objeví výzva k přiložení čárového kódu na dokladu do prostoru paprsku,“ popsala způsob transakce Klára Pačesová z tiskového odboru České spořitelny (ČS).

Podle ČS je touto čtečkou čárových kódů v současné době vybaveno přibližně 30 bankomatů, v průběhu dvou měsíců je plánuje rozšířit až na 100 nových bankomatů. Čtečka čárových kódů prozatím slouží jen k zaplacení dokladů SIPO České pošty, v budoucnu však bude umožňovat také placení faktur s čárovým kódem.

„Klienti nemusí mít obavu, že se jedná o skimmovací zařízení. To bývá umístěno nad monitorem se zaměřením na klávesnici a především na zeleném plastovém můstku vstupu pro kartu, jelikož odečítá informace přímo z magnetického proužku karty. Čtečka čárových kódů se nachází pod vstupem pro kartu, žádnou svou částí tedy nezasahuje do inkriminovaných zón,“ doplnila Klára Pačesová.

Podle policie budou o této novince informovány všechny útvary, aby mohly potenciáním zneklidněným klientům ČS podat dostačující vysvětlení.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web