Nové penzijní fondy mají letos rekordní výnosy

Fondy třetího pilíře vzešlé z penzijní reformy Nečasovy vlády mají našlápnuto k rekordně úspěšnému roku. Osmadvacítka účastnických fondů vydělala svým klientům od počátku roku už takřka 3,5 procenta, tedy tolik jako za celý loňský rok. Ti z klientů, kteří při podpisu smlouvy zvolili agresivnější investiční strategii, počítají koncem tohoto měsíce zisky na prahu devíti procent.

Ilustrační foto
29.5.2015 6:02   |  

Staré fondy penzijního připojištění, které se pro nové účastníky uzavřely v roce 2012, přitom za stejné období vydělaly necelé procento.

„Za růstem stály především sílící evropské akcie a zhodnocování amerického dolaru. Dolarové investice jsme se totiž rozhodli v posledních měsících měnově nezajišťovat, což se nám vyplácí,“ uvádí Pavel Racocha, šéf Penzijní společnosti Komerční banky, která v rámci dynamické investiční strategie vydělala klientům třetího pilíře dosud osm procent. Ještě úspěšnější byli Conseq nebo Allianz, jejichž klienti si letos přišli na výnos 14 a 11,5 procenta.

Důraz na akcie se vyplatil

Manažerům účastnických fondů se vyplatil podstatně větší důraz na akcie. Jejich podíl na investicích účastnických fondů se od počátku letošního roku zvýšil o polovinu, na akciový parket včetně Evropy a Ameriky tak nyní putuje přes 10 procent všech jejich investic, dynamické strategie sází na akcie dokonce více než z poloviny. „Výnos devět procent za půl roku při takřka nulové inflaci není dlouhodobě udržitelný, i přesto akcie zůstávají pro každého s dlouhodobým investičním horizontem v podstatě jedinou smysluplnou investicí,“ míní penzijní expert Jan Traxler ze společnosti Finez.

Nové fondy penzijního připojištění, takzvané účastnické fondy, nemusí na rozdíl od svých předchůdců garantovat, že střadatel neprodělá, a tak si mohou dovolit riskantnější strategie. Původní fondy, které spravují 320 miliard korun, investují totiž převážně do dluhopisů, jejichž výnos v posledních měsících propadl v mnoha případech i do záporných hodnot.


Čtěte také:

Výnosy penzijních fondů loni nepřekonaly inflaci

Penzijní fondy vydělají méně

Dvacet let penzijních fondů: Celkem připsaly zhodnocení 41 miliard korun

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web