Novela insolvenčního zákona opakovaně prošla sněmovnou

Sněmovna dnes opakovaně schválila novelu insolvenčního zákona, která má zabránit podávání zbytečných insolvenčních návrhů na zdravé firmy zejména s cílem poškodit konkurenci. Novelu vrátil Senát s pozměňovacími návrhy a poslanci na ně přistoupili. Podpořile je i ministr spravedlnosti Pavel Blažek stejně jako zpravodaj Stanislav Polčák.

 ilustrační foto
19.9.2012 17:35   |  

Pozměňovací návrh ze Senátu doplňuje výčty novel, na které se zákon odvolává. Nově doplněný paragraf také stanoví, že pokud věřitel vezme svůj návrh zpět, protože dlužník po zahájení řízení svůj závazek zaplatil, má se při rozhodování o náhradě nákladů insolvenčního řízení za to, že dlužník zavinil zastavení insolvenčního řízení.

Novela počítá s tím, že pokud soud uzná nějaký insolvenční návrh za bezdůvodný, bude za něj navrhovateli hrozit mnohatisícová pokuta. Podíl takovýchto návrhů se podle vlády zvyšuje. Soud podle normy bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout.


Čtěte také:

Podávání šikanózních insolvenčních návrhů se ztíží

Stavební obr Metrostav čelí insolvenčnímu řízení


Vláda novelu předložila v reakci na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží dotčeného soutěžícího vyřadit z dalšího konkurenčního boje v daném podnikatelském prostředí. Podle ministerstva spravedlnosti je cílem takto tendenčně podávaných insolvenčních návrhů zejména poškodit jiného soutěžícího na pověsti, důvěryhodnosti, možnosti ucházet se o veřejné zakázky či na možnosti získat úvěr.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web