Novým guvernérem polské centrální banky bude Marek Belka

10.6.2010 20:26   |  

Novým guvernérem polské centrální banky bude někdejší ministr financí a premiér Polska Marek Belka (58). Schválila to dnes dolní komora polského parlamentu. Ve středu Belkovu kandidaturu schválil výbor pro veřejné finance dolní komory Sejmu.

Belka si zajistil vedle vládnoucí strany podporu levicové opozice; z jejich řad pro něj hlasovalo 253 poslanců. Proti bylo 184 hlasů.

Belkovým předchůdcem byl Slawomir Skrzypek, který s polskou elitou zahynul v dubnu při leteckém neštěstí u Smolensku na západě Ruska. Belka v současné době šéfuje evropské sekci Mezinárodního měnového fondu.

„Toto rozhodnutí obnovuje po tragédii u Smolensku stabilitu centrální banky,“ uvedl úřadující prezident Bronislaw Komorowski, který je také mluvčím dolní komory Sejmu. Předpokládá se, že Komorowski vyhraje prezidentské volby, které se konají 20. června.

Finanční trhy výběr Belky schvalují. Předpokládají, že po řadě interních sporů v centrální bance Belka posílí její důvěryhodnost. Belkovo jmenování přivítal i ministr financí Jacek Rostowski, který očekává dobrou spolupráci mezi centrální bankou a vládou v hospodářské politice. Hlavním cílem centrální banky je nyní stabilní zlotý.

Belka při středečním slyšení ocenil měnová rozhodnutí centrální banky za Skrzypkova tříletého působení. Banka snížila úrokové sazby na historické minimum 3,5 procenta, aby zmírnila dopady hospodářské krize.

K budoucím pohybům úrokových sazeb se Belka nevyjádřil. Uvedl ale, že pokud bude za hospodářským růstem následovat vyšší inflace, nebude se bát úroky zvednout. Předpokládá se, že polská ekonomika letos vzroste o tři procenta po loňských 1,8 procenta, napsal Reuters.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web