Do hry o Sazku vstoupil také Synot a Ulčák

7.1.2011 20:02   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Vedle Radovana Vítka a společnosti Penta jsou podle dnešních Hospodářských novin (HN) ve hře o finanční vstup do zadlužené loterijní společnosti Sazka podnikatel Martin Ulčák a skupina Synot, která patří mezi největší domácí hráče v loterijním byznysu. Podle informací České televize chtějí akcionáři Sazky prodat O2 arenu. Společnost už prý jedná se dvěma zájemci.

„Byli jsme informováni, že v této chvíli mají zájem o vstup do Sazky čtyři investoři. Vedle Penty a Vítka to je firma E-Invest, za níž stojí pan Ulčák, a dále Synot,“ řekl HN Roman Ječmínek, šéf Českého autoklubu, který je minoritním akcionářem Sazky.

Podle informací serveru aktuálně.cz, který má k dispozici interní zprávu pro akcionáře Sazky, předložil nejkonkrétnější nabídku Synot Holding, který nabízí 5 miliard korun za získání podílu 66 procent. Zbylých 34 procent by měli v držení stávající akcionáři a navíc by ročně po dobu pěti let dostávali částku 250 milionů korun.

Synot nechce vytvářet prostor ke spekulacím, proto se zatím k situaci nevyjadřuje.

Ulčák údajně půjčí firmě tolik, kolik bude potřebovat, aniž by za to získal podíl v Sazce. Oplátkou získá domluvený podíl ze zisku rozdělovaného na valných hromadách v následujících deseti až patnácti letech. Akcionářům nabídne ročně vyplácet minimálně dvě stě milionů korun.

Z nabídky Penty zatím vyplývá jediný konkrétní údaj, a to 130 milionů korun pro akcionáře po dobu třicet let, uvádí aktuálně.cz.

Podle serveru Česká pozice má o účast na oddlužení firmy zájem i skupina KKCG Karla Komárka. Jeho mluvčí Daniel Plovajko to ale popřel. „Je to nesmysl,“ řekl.

Ulčák zájem o finanční angažmá v Sazce potvrdil. „Jako jediný ze zájemců nepočítám s tím, že by současní akcionáři přišli o své podíly. Ostatní plánují, že by alespoň část akcií Sazky odkoupili,“ řekl Ulčák.

Ulčák v roce 2002 coby jednatel a čtvrtinový společník firmy Atlanta safe spolupracoval na zajišťování finančních zdrojů pro stavbu O2 Areny. Financování tohoto projektu teď dělá Sazce nejvíce starostí. A právě Ulčák hovořil v prosinci o plánu stabilizace Sazky a byl pověřen jednáním s věřiteli.


Čtěte více: Ulčák má plán, který má uklidnit věřitele Sazky


Podle informací České televize (ČT) akcionáři Sazky uvedli, že chtějí prodat vysočanskou O2 arenu, dokonce už prý jednají se dvěma případnými kupci. ČT uvedla, že zájemci za halu nabízejí více než dvě miliardy korun. „Jsou tam velice silné zkušenosti s provozováním hal. Není to jenom obchodní zájem. Byla zahájena konkrétní jednání,“ řekl televizi předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Kořán. Jeden z uchazečů o halu podle něj pochází z Česka, druhý za zahraničí.

Tento záměr je v souladu s názory nejen osob a uskupení, které Sazku chtějí získat, ale i dalších odborníků. Ti jsou totiž přesvědčeni, že provozování arény v Praze je pro loterijní společnost nesmysl. Provozovatel haly firma Bestsport dosáhla loni čistý zisk 55 milionů, což je nejvíce v historii, ale splátky za halu do roku 2021 jsou v řádu miliard korun, dodal server aktuálně.cz.

Akcionáři Sazky včera jednali s představenstvem Sazky o aktuální situaci a finančním výhledu firmy. „Dostali jsme podrobnou analýzu toho, jak asi Sazka stojí, a určité výhledy,“ uvedl první místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval bez bližších podrobností.


Čtěte více: Český olympijský výbor dostal nabídku na odkup podílu v Sazce


Mluvčí společnosti Sazka Zdeněk Zikmund ČTK sdělil, že akcionáři na poradě podpořili jednání s finančními partnery společnosti. Zároveň se zabývali nabídkami, které jako vlastníci společnosti obdrželi od různých finančních subjektů.

„Všechny (nabídky) jsou tak nekonkrétní, že se je ani neodvážím předložit na našem prezidiu,“ řekl HN Ječmínek.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web