O koupi slovenské banky Dexia se zřejmě utkají Penta a J&T

5.11.2010 11:10   |  

Po devíti měsících jsou známi první zájemci o koupi slovenské Dexia banky. O slovenskou dceru francouzskobelgické finanční skupiny se zřejmě utkají dvě finanční skupiny, Penta a J&T. O dalších uchazečích banka prozatím mlčí. „Můžeme potvrdit, že o banku projevilo zájem několik subjektů,“ uvedl pouze mluvčí Dexia banky Michal Fúrik.

O prodeji slovenské Dexia banky rozhodla Evropská komise letos v únoru. Důvod? Skupina v roce 2008 dostala od unie záchranný balík 6,4 miliardy eur. A platí, že jeho část banka získala zpět pomocí svých aktivit. Komise rozhodla, že slovenská Dexia má být prodána do října 2012.

Společnost J&T potvrdila svůj zájem už začátkem října, potom se přidala i Penta, která je podle některých slovenských médií k jejímu zisku blíže. Dexia zatím průběh jednání nekomentuje.
„Vzhledem k tomu, že transakce nebyla uzavřená, nebudu k našemu zájmu o Dexia banku Slovensko poskytovat bližší informace a ani komentovat průběh jednání,“ prohlásil rovněž mluvčí Penty Martin Danko.

Penta se snaží prosadit v retailovém bankovnictví na Slovensku i v České republice. J&T, která v tomto sektoru už působí, zase považuje zisk nové banky za investiční příležitost. „Ta by nám umožnila rozšíření našich aktivit do dalších oblastí, o které máme zájem,“ řekl v této souvislosti prezident skupiny J&T Jozef Tkáč. Generální ředitel a člen představenstva J&T banky v Česku Štěpán Ašer však připustil, že souboj o vítězství v akvizici Dexie nemusí být pro J&T vítězný.

Dexia zatím nehodlá prozradit, které další společnosti o ni projevily zájem. Vyloučit se dá kupříkladu Slovenská spořitelna, která zájem jednoznačně popřela. Otazník se vznáší nad Tatrabankou. „Banka nemá ve zvyku jakkoliv komentovat své možné akvizice tohoto typu,“ sdělil mluvčí ústavu Boris Gandel.

Koupě Dexia banky není zcela bez rizika. S ústavem se už více než rok na Slovensku soudí společnost Ritro a banka může v této při prohrát minimálně 139 milionů eur.

Podle advokáta společnosti Matúše Gémeše banka neplnila povinnosti vyplývající ze smlouvy a při obchodování na finančních trzích nevykonávala její pokyny. „Tato situace vznikla absolutní nekompetentností pracovníků Dexia banky Slovensko a fatálním selháním jejího managementu,“ vysvětluje advokát.

V prvním kole banka prohrála u bratislavského okresního soudu a měla stanovenou sumu vyplatit. Dexia se odvolala ke krajskému soudu.

Autor: Edita Muchová

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web