O miliardy z číselných loterií se utká i Chance, další se hlásí

26.5.2011 6:48   |  

O osudu Sazky ještě není rozhodnuto, a na její sedmimiliardové tržby z číselných loterií, zejména Sportky a Šťastných 10, se už třesou téměř všechny hlavní sázkové kanceláře. K Fortuně a Synotu se nyní přidala Chance, která rovněž získala licenci ministerstva financí. „Licence nabyla právní moci 21. května,“ řekl deníku E15 mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Číselné loterie tak nyní mohou provozovat společnosti Chance, Fortuna, Sazka, Synot Tip a akciová společnost Sázková kancelář, která je dceřinou firmou Synot Tipu. „Ministerstvo obdrželo i další žádosti o udělení rozhodnutí k provozování číselných loterií. Řízení však nejsou doposud pravomocně ukončena, nemůžeme proto sdělit podrobnější informace,“ uvedl Jakob.

Podle informací deníku E15 je mezi žadateli další z hlavních hráčů na trhu kurzových sázek, společnost Tipsport. Ta to nepopřela, ani nevyvrátila. „Možnost spuštění číselných loterií Tipsportu v budoucnu nevylučujeme,“ řekl mluvčí Lubomír Ježek. Projekt je však podle něho zatím ve stadiu úvah.

„Pokud Sazka opravdu skončí, bude se nově rozdělovat trh. A to bude bitva a půjde o hodně,“ míní výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman. O úspěchu podle něho rozhodnou tři faktory – síť poboček, výše jackpotu a síla a velikost reklamy. Největší šanci dává Herman Fortuně, jejíž majitel, skupina Penta, spolupracuje s vedením Sazky a nabídla jí pomoc a provozní úvěr. Penta však odmítá, že by se Sazkou nějak spolupracovala na rozjezdu vlastní loterie.Fortuna získala licenci již loni. Kvůli úpadku, do kterého soud poslal Sazku na konci března, ale přípravy na spuštění loterie o několik měsíců urychlila.První hru Fortuna Loto tak spustí podle dostupných informací již 18. července. Zpočátku na tisícovce terminálů, do ledna by jich chtěla mít až tři tisíce. „Naším původním cílem je získání pětinového tržního podílu během dvou let,“ prohlásil mluvčí Fortuny Petr Šrain.


Čtěte také: Hušák požádal o zastavení loterijní činnosti Sazky


Společnost Synot chce loterii pod názvem Synot Lotto spustit letos v září. Bude se přitom velmi podobat Sportce, sázející budou tipovat šest čísel ze 49 a losovat se bude šestice čísel a jedno dodatkové v prvním a druhém tahu. O spuštění číselné loterie akciovou společností Sázková kancelář zatím neuvažuje.

„Možnost provozování číselných loterií touto společností pro nás byla pouze jednou z variant,“ řekla deníku E15 mluvčí Synotu Magda Pekařová.Podle Hermana bude záležet na tom, zda Sazka skončí v konkurzu, anebo projde reorganizací a z trhu nezmizí. Více jasno bude po dnešní schůzi věřitelů společnosti Sazka. Největší šance na úspěch dává Fortuně, poté Synotu a pak firmě Chance.Pokud by Sazka zkrachovala, mohla by Fortuna získat šedesát až sedmdesát procent trhu. „Pokud Sazka neskončí, tak to bude hodně složité, protože je tam spousta proměnných. Kdyby byla Sazka v plné kondici, tak by si Fortuna sahala v číselkách na dvacet až 25 procent trhu a trvalo by jí to dva až tři roky,“ odhadl.

Pro Fortunu hraje podle Hermana to, že mají kapitál, jasné cíle a jsou s přípravami nejdále. „Synot sice má už nyní zhruba tisíc svých terminálů, ale nemají je na vhodných místech pro typ lidí, kteří sázejí číselné loterie,“ míní Herman. Synot – ale nejen tato firma – má často terminály v hernách, barech a hospodách, zatímco lidé sázející Sportku jsou například starší lidé, kteří taková místa příliš nenavštěvují. Nejméně nadějí dává Herman společnosti Chance, která zatím majitelům nevydělává a rozjezd číselné loterie by si vyžádal značnou finanční investici třeba právě do terminálů. Samotná Chance nechtěla rozhodnutí ministerstva financí o udělení licence komentovat.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web