O peníze z Junckerova balíčku mají zájem zatím jen čtyři české projekty

Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který je nástrojem takzvaného Junckerova investičního balíčku, nyní registruje žádost o financování čtyř projektů z České republiky. Na konferenci Investiční plán pro Evropu - Nástroj pro posílení hospodářského růstu to bez dalších podrobností uvedla evropská komisařka Věra Jourová.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
22.2.2016 12:07   |  

Do konce loňského roku plán nesoucí jméno šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera v EU vytvořil investice za 50 miliard eur. Během tří let počítá s investicemi za až 315 miliard eur (8,6 bilionu korun).

Ústřední částí plánu, se kterým předloni na podzim přišla Evropská komise, je právě EFSI založený v polovině roku 2015. Zpočátku ho má tvořit 21 miliard eur, z toho pět miliard z peněz Evropské investiční banky a 16 miliard ve formě záruk evropského rozpočtu. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová upozornila na časovou omezenost balíčku. Tyto peníze podle ní nebudou nahrazovat peníze z kohezních fondů EU, ale budou s nimi působit synergicky.

V rámci Junckerova balíčku loni v létě uzavřela Českomoravská záruční a rozvojová banka dohodu s Evropským investičním fondem o další podpoře malého a středního podnikání v ČR. To umožní čerpat českým podnikatelům úvěry v objemu 4,4 miliardy korun. Pomocí záruk za úvěry tak podpoří půjčky až pro 1500 malých a středních firem.

Chystá se informační portál

Jourová uvedla, že v blízké době bude v rámci Junckerova plánu spuštěn portál s přehledem projektů, do kterých budou moci zájemci investovat. „Na portálu bude zveřejněn investiční záměr a investoři následně uvidí, jaké možnosti a v jakých lokalitách jsou k dispozici,“ uvedla. České firmy vyzvala k většímu zapojení v projektu.

Prezident Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer řekl, že fond je součástí snahy Evropské komise efektivněji využívat rozpočet EU a financovat projekty, které by nebylo možné financovat jinak. Cílem je zacelit investiční a inovativní propast, která je mezi Evropou a zeměmi jihovýchodní Asie a USA. EIB mimo jiné zajišťuje peníze právě z Junckerova investičního balíčku.

EIB otevřela v Praze kancelář, která bude vedle kontaktu s klienty zajišťovat poradenství. Veřejné instituce i soukromé společnosti tak získají snadnější přístup k informacím o možnostech financování projektů z peněz EIB i EFSI a o produktech banky. Prioritou EIB je zvyšovat dostupnost dlouhodobého financování pro malé a střední podniky. Banka by chtěla v ČR posílit svou podporu vědy a vývoje jako klíčových prvků dlouhodobého úspěšného hospodářského rozvoje.


Čtěte také:

Sobotka: ČR podporuje Junckerův balíček, nepřeceňuje jej však

Junckerův balíček umožní českým firmám čerpat úvěry

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web