O podílu PPF v Ingosstrachu se prý znovu jedná

Ruský miliardář Oleg Děripaska prý brzy může změnit partnera v pojišťovnictví. "Podíl skupiny PPF Petra Kellnera v pojišťovně Ingosstrach může přejít do rukou (státní banky) VTB," napsal dnes na titulní straně hospodářský list Vedomosti. Uvedl to s odvoláním na nejmenované zdroje, blízké rozhovorům VTB o koupi téměř dvoupětinového podílu zahraničního investora v Ingosstrachu.

Nové foto. V nedávno vydané výroční zprávě PPF se objevila nová fotografie nejbohatšího Čecha a majoritního akcionáře PPF Petra Kellnera, který se jen zřídkakdy a nerad dává fotografovat.
27.3.2012 8:52   |  

Pokud se transakce uskuteční, pojišťovnický byznys jedné z největších státních bank VTB by se mohl spojit s Ingosstrachem, přičemž VTB by získala kontrolu nad společným podnikem. Další posuzovanou možností je prý prodej podílu v Ingosstrachu během nabídky akcií pojišťovny na burze. Podmínkou je však dohoda VTB s Kellnerem.

Na jednáních se podle listu podílí i partner PPF, italská pojišťovna Generali, a prý je s Italy snazší se domluvit než s PPF. Generali již loni vložila do akcií VTB 300 milionů dolarů a posuzovala s bankou vytvoření společné pojišťovny, než kvůli problémům s investicemi do italských dluhopisů rozhovory pozastavila.


Čtěte také: Kellner uspěl v bitvě s Děripaskou


Vedomosti připustily, že se neví ani cena podílu v Ingosstrachu, ani termín, kdy by se transakce mohla uskutečnit. „Není vyloučeno, že strany vůbec nedospějí k dohodě,“ konstatoval list.

Expert Pavel Samijev odhadl hodnotu téměř 40 procent Ingosstrachu na miliardu dolarů; jde o jedno z nejlepších aktiv v ruském pojišťovnictví.

Před pěti lety prodal někdejší Děripaskův partner Alexandr Mamut tento svůj podíl v Ingosstrachu za odhadovaných 700-750 milionů dolarů skupině PPF Investments, která podle listu spravuje peníze Kellnera a jeho společníků. Od té doby Děripaskův Bazel vede s investory vleklou válku: Čechům se sice podařilo odrazit pokus rozředit jejich podíl v pojišťovně, ale k účasti na řízení Ingosstrachu se nedostali.

Pro Děripasku by podle nejmenovaného oligarchova spolupracovníka byla VTB „pochopitelnější partner“, s nímž by se snadněji domluvil. Banka je už velkým věřitelem Bazelu a také partnerem v některých projektech. Zástupci VTB, PPF a Generali se zdrželi komentáře.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web