O stavební spoření klesá zájem | E15.cz

O stavební spoření klesá zájem

O stavební spoření klesá zájem
28. února 2012 • 16:25
Stavební spořitelny loni zaznamenaly pokles počtu nově uzavřených smluv meziročně o více než 122 tisíc smluv na necelých 411 tisíc. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo financí. Na podpoře stavebního spoření úřad loni vyplatil 10,7 miliardy korun, meziročně o jednu miliardu méně.

Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv stoupla, a to o zhruba 46 tisíc korun na 346 tisíc korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.

Nepřetržitě od roku 2003 klesá celkový počet smluv o stavebním spoření. Ke konci loňského roku činil 4,55 milionu, a meziročně se tak snížil o zhruba 300 tisíc.

Stavební spoření jako součást důchodového systému?

Loni klesl podle statistik MF i celkový počet i objem úvěrů. Ke konci loňského roku spořitelny poskytly souhrnně necelých 957 tisíc úvěrů, což představuje meziroční pokles o zhruba 37 tisíc. Celkový objem těchto úvěrů loni mírně klesl na celkových 293 miliard korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky loni klesl na 67,6 procenta.

Loni začaly platit změny ve stavebním spoření. Státní podpora byla omezena na nejvýše 2000 korun ročně. Zdaňují se i úroky z vkladu. Ministerstvo financí chystá i další změny, například omezení využití státní podpory pouze na bydlení.

Loni stavební spořitelny poskytly nové úvěry za 48 miliard korun, což je meziroční pokles o 17,5 procenta.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!