Obama oseká platy bankéřů

23.10.2009 7:23   |  

Americké finanční ústavy, které dostaly miliardy dolarů z vládních programů, budou muset razantně seškrtat mzdy i prémie svých nejlépe placených zaměstnanců, rozhodla podle deníku The New York Times administrativa Baracka Obamy.

Jde o reakci na veřejnou kritiku velkých bonusů, které si manažeři dál rozdávali. Podle plánu by měly být osekány odměny čtvrtiny nejlépe placených pracovníků až na desetinu. Omezení by se měla vztahovat také na přepravu luxusními vozy, soukromými letadly či pořádání honosných banketů.

Americký postup je ostře sledován i v Evropě, obdobný postup zvažují některé evropské vlády, předně ve Velké Británii a Irsku.

Bílý dům nařídí společnostem omezení odměn

Praha Vláda Spojených států se odhodlala praštit dveřmi před nosem sedmi největším dlužníkům, kteří využili její pomoci. Mezi subjekty, na které neúprosná pravidla dopadnou, se řadí společnosti Bank of America, Citigroup, AIG či automobilky General Motors a Chrysler, včetně obou jejich finančních poboček.

Proti nezodpovědnému chování vedení těchto podniků, které se v době krize uchýlily k přijetí státní pomoci, se kromě obyčejných Američanů staví i řada zákonodárců. „Pro zmíněné společnosti to může být podnět k tomu, aby co nejdříve vrátily zapůjčené prostředky. Za to budu upřímně jen rád. Nemyslím si, že lidé z Wall Streetu budou žít z charity,“ uvedl pro agenturu Bloomberg demokratický předseda Komise pro dohled nad finančními službami Kongresu USA Barney Frank.

S prvním listopadovým dnem končí garanční program americké vlády kryjící závazky domácích bank. Očekává se tak, že finanční instituce mající dluh v rámci některého z federálních programů budou usilovat o co nejrychlejší navrácení prostředků. Úvěry již před časem splatily mimo jiné společnosti jako Goldman Sachs či JP Morgan Chase.

Zvláštní zmocněnec pro odměňování Kenneth Feinberg, jmenovaný do funkce prezidentem Barackem Obamou na začátku června, požaduje, aby se mzdy v těchto firmách snížily průměrně o polovinu. Nejvíce zkrátka přijdou vedoucí pracovníci s nejvyššími platy. Ti mají obdržet pouze deset procent ze svých odměn. Část plateb má být navíc poskytovaná ve formě firemních akcií, jež nebude možné ihned prodat. Plánována omezení se údajně dotknou také proplácení úhrad a služebních výdajů překračujících 25 tisíc dolarů (téměř 432 tisíc korun). Tyto položky se proúčtují jen pod podmínkou Feinbergova souhlasu.

Postup jednoznačně schvaluje předsedkyně dozorčí komise amerického Kongresu Elizabeth Warrenová, která zodpovídá za řádný průběh vládního programu pomoci bankovnímu sektoru. „Chlapci, musíte pochopit, že si nemůžete užívat, jako kdyby byl rok 2007. Pokud jste přijali peníze od daňových poplatníků, pak jste přistoupili na jiná pravidla hry,“ cituje Warrenovou stanice BBC.

Autor: Václav Stárek

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web