Obamovo vítězství je velkou prohrou pro Wall Street

Opětovné vítězství Baracka Obamy v amerických prezidentských volbách je podle časopisu Forbes velkou prohrou pro Wall Street. Finančníci v předvolební kampani mocně podporovali republikánského vyzyvatele současného i příštího šéfa Bílého domu Mitta Romneyho. Desítky milionů dolarů darovaných na republikánovo zvolení ale přišly nazmar.

ilustrační foto Dalších 11 fotografií v galerii
7.11.2012 19:30   |  

Sektor finančních služeb věnoval Romneymu na kampaň 61 milionů dolarů. Obamovi daroval výrazně méně, a to 18,7 milionu dolarů. Celkem zaměstnanci finančních firem na předvolební kampani vydali více než zaměstnanci v jakémkoliv jiném oboru.

Časopis Forbes přitom upozorňuje, že i když do finančního sektoru patří třeba i pojišťovnictví, nejvíce podíl darů v něm směřoval z Wall Streetu. Například pracovníci investiční banky Goldman Sachs, jež bývala demokratickou baštou, poslali Romneymu kolem 900 tisíc dolarů oproti 136 tisíc dolarům pro Obamu. Velkými přispěvovateli republikánského kandidáta byli i zaměstnanci Bank of America.

Pokud se pak k příspěvkům finančního odvětví na kampaň přičtou i nepřímé dary pro politické akční výbory, které ve volbách oficiálně podporují témata, a ne jednotlivé kandidáty, je příspěvek Wall Streetu ještě vyšší. V tomto případě šlo o částku 94 milionů dolarů. Většina z nich šla pro skupiny v Romneyho táboře a šlo často o peníze od investičních manažerů, jako je John Paulson či Robert Mercer.


Čtěte také:

Obama slaví, přijdou prý lepší časy

Světoví státníci Obamovo vítězství vítají


Ještě před čtyřmi lety přitom finančníci podporovali Obamu. Šéf Bílého domu je ale rozladil kritikou Wall Streetu i novými zákony, jimiž chce zkrotit excesy odvětví, jež stály na počátku nedávné hluboké finanční krize. Obama také opakovaně prohlašoval, že hodlá více zdanit nejbohatší Američany. Podle Forbesu by například mohla vzrůst daň z dividend a kapitálových zisků.

Prohraná sázka na Romneyho znamená pro Wall Street ztrátu reputace, míní Forbes. Nedostatečný vliv odvětví podle něj navíc ukazuje třeba i senátní souboj ve státě Massachusetts, kde finančníci silně podporovali republikána Scotta Browna v souboji se zastánkyní regulace jejich odvětví Elizabeth Warrenovou. Demokratka přesto vyhrála. „Kdopak by se Wall Streetu bál? To místo ztratilo svou odstrašující sílu,“ podotkl k tomu Forbes.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web