Obavy bank z krize gradují, úroky rostou

21.5.2010 8:07   |  

aktualizováno Ani stamiliardový záchranný balík pro eurozónu, ani intervence Evropské centrální banky nezahnaly obavy z budoucnosti. Dolarová mezibankovní sazba, která je nejvlivnější referenční sazbou pro úroky na finanční produkty v hodnotě 360 bilionů dolarů, stoupá nepřetržitě už osmý den a dostala se na nejvyšší úroveň od loňského léta.

Takto rychle se zvyšovala naposledy při eskalaci americké hypoteční krize. Podobné je to i s eurovou mezibankovní sazbou.

„Panuje obava, že může nastat ‚druhý Lehman‘. Přímá rizika odpisů a nesplácených půjček v kombinaci s nepřímými riziky, jako je mezibankovní nedůvěra, mohou vést až k systémové krizi,“ řekl agentuře Bloomberg Konrad Becker z Merck Finck & Co. Růst úroků zmrazuje mezibankovní půjčky a zvyšuje cenu u úvěrů pro klienty.

Trhy mají podle analytiků až příliš v živé paměti kolaps po americké hypoteční krizi. Ta podle Bloombergu pro evropské finanční instituce znamenala odpis 542 miliard dolarů z úvěrových ztrát. Pokud by krize v eurozóně propukla naplno, ztráty by byly horší.

Na český trh zatím mezibankovní nedůvěra nedopadla – česká sazba se v posledních týdnech spíše snižuje. „Riziková prémie na koruně je ale stále vyšší než před krizí. Cena je teď podobná jako na euru, takže sazby se spíše sbližují,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Navíc k nervozitě na české scéně není důvod, neboť o budoucnosti koruny se nyní na rozdíl od eura nespekuluje.

V ohroženém Řecku, Itálii, Španělsku a Portugalsku mají evropské peněžní ústavy podle údajů Banky pro mezinárodní vypořádání plateb investováno 2,29 bilionu dolarů. „Prvním problémem je, že bude-li dluhová krize pokračovat, banky a pojišťovny budou muset začít investice do rizikových států odepisovat. Druhým je ekonomika – pokud se Evropa zaměří na úspory, může to přiškrtit růst,“ shrnul Daniel Hupfer z M. M. Warburg.

Některé banky vidí budoucnost eura, které se včera vrátilo na svá čtyřletá minima, hodně černě. Například francouzská BNP Paribas předpovídá už pro začátek roku 2011 prolomení hranice jedna ku jednomu euru za dolar. Na druhé straně, podle řady analytiků může slabé euro pomoci evropským vývozcům. Kvůli sílícím obavám přistupuje řada evropských států k dramatickým rozpočtovým škrtům. Řecko se zavázalo ušetřit 13 procent HDP, razantně sníží výdaje i Španělé a Portugalci.

„Proti hypoteční krizi máme tu výhodu, že víme, jak křehký je finanční systém a jak moc musíme být opatrní, abychom jej stabilizovali. Ovšem nevýhodou je rozsah dluhové krize, která je výrazně větší. A navíc během hypoteční krize mohla přijít vláda a zachránit nás. Teď tu není žádná další vláda, která by zachránila vládu,“ řekl Bloombergu Dirk HoffmannBecking ze Sanford C. Bernstein.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web