Obézní kuřák dá až třikrát víc za životní pojistku

Jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí – zhubnout může kromě zlepšení kondice přinést i nezanedbatelné finanční zisky. Mohou totiž ušetřit až statisíce na platbách za životní pojištění. Řada pojišťoven zohledňuje životní styl klientů, když do ceny za pojistku promítá kromě Body Mass Indexu (BMI; poměr váhy a druhé mocniny výšky v metrech) rovněž to, zda člověk kouří, nebo ne. Přes BMI se určuje, zda má klient podváhu, správnou váhu či nadváhu.

 Obezita
21.1.2016 6:51   |  

„Allianz se od roku 2013 zaměřuje na styl života, což je velmi významný rizikový faktor. Cenově zohledňujeme klienty, kteří nekouří a mají svou váhu pod kontrolou,“ uvádí mluvčí Allianz Václav Bálek. Rozdíly v platbách mohou být skutečně drakonické.

Devětadvacetiletý člověk s extrémní nadváhou (BMI nad 33,5) má v Allianz oproti základní sazbě šedesátiprocentní přirážku. Naopak stejně starý klient s „indikátorem obezity“ do hodnoty 24,5 naopak zaplatí o pět procent méně. Pokud by se u pojištěnců ještě zohlednilo kouření, sazby mohou být dokonce téměř třikrát vyšší.

Přirážku za obezitu a kouření uplatňují i další pojišťovny. Dražší pojistky mají ovšem i lidé s podváhou. „V Česku bylo zvýhodnění zdravého životního stylu zohledněno několika pojišťovnami (například Aegon, Metlife, Allianz) až v posledních třech až pěti letech. Ostatní pojišťovny zatím určují ceny tradičním způsobem,“ uvádí Karel Veselý, ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví v Deloitte.

Kouření a BMI zohledňuje v pojistných sazbách rovněž pojišťovací dvojka Kooperativa. Naopak lídr trhu – Česká pojišťovna – nestanovuje sazby přímo na základě BMI. „Česká pojišťovna v závislosti na daném riziku stanovuje pojistné dle věku, zdravotního stavu, volnočasových aktivit a zaměstnání,“ říká mluvčí Ivana Buriánková.

Pojišťovny zároveň rozlišují, jak starý je klient, který překračuje BMI. „Například u 18letého člověka s BMI 34 a více je tato hodnota považována za nezdravou, ale u šedesátiletého je ale v pořádku,“ dodává Eva Krutáková z pojišťovny Aegon.


Čtěte také:

Většina dětí z obezity nevyroste, problém je nutno řešit včas

WHO: Evropanům hrozí enormní problémy s obezitou, Česko nevyjímaje

Nová zbraň proti obezitě? Hormon, který simuluje efekt cvičení

Vladan Gallistl Autor: Vladan Gallistl redaktor deníku E15 a týdeníku Euro

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web