Objem bankovních úvěrů v září zrychlil růst na 7,6 procenta

Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci letošního září meziročně o 7,6 procenta na 2,774 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Růst zrychluje, loni činil necelých pět procent. Objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl rovněž o 7,6 procenta.

Ilustrační foto
8.11.2015 11:01   |  

„Domácí ekonomika rychle roste a tomu odpovídá i živá úvěrová aktivita. Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci září o 7,6 procenta, tedy nejrychleji za posledních šest let,“ uvedla hlavní analytička asociace Eva Zamrazilová. Zájem o nové úvěry v podnikové sféře podle ní v září polevil, což může být první známkou toho, že podniky aktuálně další úvěry nepotřebují, poněvadž již nemají další prostor pro investice či mají dostatek vlastních peněz.

V sektoru domácností je zájem o nové úvěry stále intenzivní a i nadále je koncentrován především na hypoteční trh. V prostředí nízkých úrokových sazeb z vkladů a rostoucích cen nemovitostí je nákup nemovitosti pro domácnosti logickou volbou, upozornila Zamrazilová.

Významné hypotéky

Nejvýznamnější složku úvěrů čerpaných domácnostmi představují úvěry na bydlení (950 miliard korun), z čehož devět desetin představují hypotéky (846 miliard korun). Objem úvěrů na bydlení meziročně stoupl o 7,3 procenta, růst objemu hypoték činil 8,1 procenta. Nové úvěry na bydlení byly v samotném září poskytnuty za 25,4 miliardy, což znamenalo meziroční vzestup o 15 procent. Celkově za leden až září domácnosti čerpaly nové úvěry na bydlení za 217 miliard, s meziročním zvýšením o 21,4 procenta.

Úvěrový 'boom' v bydlení panuje přibližně dva a půl roku. V květnu 2013 byla poprvé prolomena hranice nově poskytnutých úvěrů na bydlení v hodnotě více než 20 miliard korun za jeden měsíc. Ke konci září banky evidovaly se selháním pouze 2,4 procenta hypoték. Naopak kvalita pohledávek z kreditních karet je podstatně horší. V posledních měsících převyšuje podíl se selháním 14 procent.

Podniková sféra za první tři čtvrtletí načerpala úvěry v objemu 456,3 miliardy, což je o čtvrtinu více než za stejné období minulého roku. Je to prakticky téměř polovina celkového objemu úvěrů, které podniky bankám celkově dluží. V samotném září poskytly domácí banky podnikům půjčky za 45,6 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o pokles o 7,5 procenta.


Čtěte také:

Banky díky půjčkám letos zadělaly na rekordní zisk

PPF získala obří úvěr 32 miliard korun, využila nízkých úroků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web