Objem hypotéčních úvěrů klesl meziročně o 19 procent

27.4.2010 17:01   |  

V prvním kvartálu roku 2010 bylo poskytnuto celkem 9 873 hypotéčních úvěrů, což znamená meziroční pokles o více než 8 procent. Celkový objem v tomto období zaznamenal meziroční pokles o 19 procent, banky tak poskytly úvěry za 18,9 mliardy korun. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Výrazně se zpomaluje trend poklesu co do počtu i objemu úvěrů, což přináší naději na změnu trendu vývoje hypoték. Svou roli může hrát skutečnost, že se bankám nenaplnila negativní očekávání o výrazném zhoršení schopnosti splácení hypoték a postupně by tak mohlo docházet ke zmírnění podmínek v přístupu k poskytování úvěrů.

Letos bylo jednotlivým občanům poskytnuto 9 662 úvěrů za 16 miliard korun. Oproti stejnému období v roce 2009 se jedná o pokles o 6,7 procenta. Meziročně tak bylo poskytnuto občanům o 1,8 miliard korun méně. Pokles počtu i objemu hypotéčních úvěrů trvá již od roku 2008.

Pokles je způsoben vyčkávací strategií na straně kupujících i prodávajících, obavami ze zadlužování a nedostatečným přizpůsobením cen na trhu.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web