Objem hypotéčních úvěrů klesl meziročně o 19 procent

27.4.2010 17:01   |  

V prvním kvartálu roku 2010 bylo poskytnuto celkem 9 873 hypotéčních úvěrů, což znamená meziroční pokles o více než 8 procent. Celkový objem v tomto období zaznamenal meziroční pokles o 19 procent, banky tak poskytly úvěry za 18,9 mliardy korun. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Výrazně se zpomaluje trend poklesu co do počtu i objemu úvěrů, což přináší naději na změnu trendu vývoje hypoték. Svou roli může hrát skutečnost, že se bankám nenaplnila negativní očekávání o výrazném zhoršení schopnosti splácení hypoték a postupně by tak mohlo docházet ke zmírnění podmínek v přístupu k poskytování úvěrů.

Letos bylo jednotlivým občanům poskytnuto 9 662 úvěrů za 16 miliard korun. Oproti stejnému období v roce 2009 se jedná o pokles o 6,7 procenta. Meziročně tak bylo poskytnuto občanům o 1,8 miliard korun méně. Pokles počtu i objemu hypotéčních úvěrů trvá již od roku 2008.

Pokles je způsoben vyčkávací strategií na straně kupujících i prodávajících, obavami ze zadlužování a nedostatečným přizpůsobením cen na trhu.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web