Objem peněz na finančním trhu loni vzrostl na 4,6 bilionu

Celkový objem peněz použitelných na finančním trhu v Česku loni stoupl o čtyři procenta na 4,6 bilionu korun. Zhruba 66 procent z toho tvoří vklady v bankách a záložnách, které loni stouply o 1,5 procenta na více než tři biliony korun. Nejvíce loni vzrostly finanční prostředky v investičních fondech, a to o téměř pětinu na 401 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy o vývoji finančního trhu ministerstva financí (MF).

 ilustrační foto
10.6.2015 17:06   |  

„To souvisí s tím, že investiční fondy v současném prostředí velmi nízkých úrokových sazeb umožňovaly dosahovat účastníkům na finančním trhu vyšších výnosů,“ uvedlo ministerstvo v aktuální zprávě.

Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o sedm procent na 2,8 bilionu korun. „Znatelný odliv nastal opět u termínovaných vkladů směrem do vkladů netermínovaných. Dále se snížil podíl stavebního spoření a životního pojištění. Naopak podíly investičních a penzijních fondů na úsporách domácností zaznamenaly růst,“ uvádí zpráva.

Poměr vkladů a úvěrů tuzemských bank loni podle zprávy mírně klesl na 143 procent, předloni to bylo 146,4 procenta. Kvalita úvěrových portfolií bankovního sektoru se proti minulému roku podstatněji nezměnila, když se podíl úvěrů v selhání pohyboval kolem šesti procent.

Negativní vývoj v družstevních záložnách

„Naopak negativní vývoj v sektoru družstevních záložen se podepsal i na poklesu tzv. celkového kapitálového poměru vykazovaného za tento dílčí sektor na 13,9 procenta a na růstu podílu úvěrů v selhání na 22 procenta,“ upozornilo MF.

Zpráva obsahuje vedle analýzy dalších oblastí finančního trhu a vládního sektoru také výčet hlavních legislativních aktivit ministerstva financí.


Čtěte také:

Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 4,4 bilionu korun

Přestaňte lít peníze do ekonomiky, radí „banka centrálních bank“

Česko loni zadrželo téměř dvojnásobně falz peněz, nejvíc cizí měnu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web