Obliba eura kvůli krizi stále klesá, věří mu stále méně Evropanů

Čím dál méně Evropanů si myslí, že je dobrý nápad, aby se v Evropě platilo jednotnou měnou. Poslední celoevropský průzkum veřejného mínění Eurobarometr ukázal, že společnou měnu podporuje už jen 51 procent lidí. Před vypuknutím finanční krize v roce 2007 se pro existenci eura vyslovilo 63 procent dotázaných. Podíl těch, kteří si myslí, že euro není pro EU dobré, se za stejnou dobu vyšplhal z 31 na 42 procent.

Bankovky v hodnotě 500 euro
25.7.2013 12:31   |  

Nejvíce se důvěra v euro propadla za poslední rok ve Španělsku, o 11 procentních bodů, a ve Francii, Polsku a Nizozemsku, o 7 procentních bodů. Naopak podpora společné měny se nejvíce zvedla Lotyšsku, které se 1. Ledna 2014 stane osmnáctým členem euroklubu. Navzdory tomuto zlepšení však euro má v lotyšské populaci jen 43 procenta příznivců, 51 procent si myslí, že EU by jednou měnu mít neměla.

Srovnání důvěry v euro

Česko se umístilo tradičně na euroskeptickém chvostu. Euro se zamlouvá 25 procentům Čechů. Menší podporu má společná měna jen ve Švédsku (19 procent) a ve Velké Británii (15 procent).

Evropská unie si pohoršila, i pokud jde o její vnímání jako relevantního hráče, který může podnikat účinné kroky proti finanční krizi a recesi. Za poslední rok klesl podíl lidí, kteří si myslí, že EU je tím správným bojovníkem s krizí z 23 na 22 procent. Naopak o procentní bod se zlepšila reputace národních vlád, na 21 procent.

Tento výsledek se dá připsat lavírování a handrkování evropských politiků při řešení finanční krize a recese. Unie například není schopná navzdory všem proklamacím řešit problém vysoké nezaměstnanosti. Bankovní unie, která měla přinést stabilitu bankovního sektoru, se rodí ve velkých politických bolestech. Za očekáváními zaostává i podpora hospodářského růstu v zemích, které krize recese postihly nejvíce.


O Evropské unii čtěte více:

Spotřebitelé Evropě nevěří, nálada Čechů se ale zlepšuje

V eurozóně zavládl klidný letní růst

Další část bankovní unie: Evropa navrhla model, jak uzavřít banku


Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web