Obviněný šéf Goldman Sachs vypovídal před soudem

21.7.2010 8:35   |  

Fabrice Tourre, výkonný ředitel investiční banky Goldman Sachs, obviněný Komisí pro cenné papíry z podvodu, popřel veškerá obvinění s tím, že se spoléhal na firemní právní oddělení.

Tourre před federálním soudem na newyorkském Manhattanu odmítl vydat jakékoliv prohlášení vztahující se k prodeji cenných papírů navázaných na vysoce rizikové hypotéky v roce 2007, kauza také známá jako Abacus 2007-AC1.

„Nároky vůči panu Tourrovi a obvinění, na nichž jsou postaveny, jsou velice vágní, nejednoznačné a matoucí a podstatná fakta jsou záměrně vynechána,“ píše se v prohlášení bankéřových právníků ze společnost Allen & Overy. „Pan Tourre důvodně spoléhal na interní procesy Goldman Sachs s cílem zajistit právní dohled a soulad s americkým právním řádem,“ stojí dále v dokumentu.

Případ se provalil v dubnu letošního roku. Tourre se musel se dvěma kolegy zpovídat před senátní komisí ohledně obchodních praktik společnosti, poté co na veřejnost unikla jeho tři roky stará e-mailová korespondence, kde se vychloubal, jak se jejich nekvalitní, rizikový produkt dobře prodává.

Goldman Sachs, nejziskovější společnost na Wall Streetu, minulý týden souhlasila s pokutou 550 milionů dolarů za svou roli v celém případu. Zároveň přiznala svou chybu v neinformování svých klientů ve všech detailech nabízeného produktu. Společnost spolupracuje na Tourreově vyšetřování. Ten zůstává zaměstnancem banky, je na nucené dovolené a všechny soudní výlohy platí jeho zaměstnavatel.

Zisk Goldman Sachs klesl o 82 procent

Bance v meziročním srovnání klesl zisk za druhé čtvrtletí o 82 procent. To jsou mnohem horší výsledky, než očekával trh. Čistý zisk spadl na 613 milionů dolarů, což představuje 78 centů na akcii oproti 4,93 dolaru před rokem. Analytici přitom v průměru očekávali zisk dvou dolarů na akcii. Hospodaření banky negativně poznamenaly mimořádné výdaje. Musí odvést 600 milionů dolarů za zdanění výplat bankéřů a 550 dolarů ji bude stát pokuta od americké Komise pro cenné papíry, se kterou souhlasila, aby ukončila vyšetřování z podvodu.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web