Odborníci doporučují likvidaci zestátněné Hypo Real Estate

15.2.2011 7:41   |  

Dny německého holdingu Hypo Real Estate se zdají být sečteny. Expertní zpráva, kterou má zítra projednat spolková vláda, vidí v likvidaci zestátněné finanční instituce nejlepší cestu a kabinetu radí, aby ji „vážně zvážil“.

Analýzu připravoval tým pod vedením profesora Daniela Zimmera z bonnské univerzity od loňského léta. Vláda se z ní má dozvědět, jak nejlépe ukončit své angažmá v bankách, které zachraňovala ve finanční krizi. Zpráva bude zveřejněna teprve zítra, doporučení zlikvidovat Hypo Real Estate, která se soustředí na financování komerčních realit a investiční bankovnictví, však uniklo do médií.

„Podle expertů je jen malá naděje, že by pokus o privatizaci vedl k úspěchu,“ uvedl zdroj obeznámený s obsahem dokumentu. Sama Hypo Real Estate pochopitelně s takovým závěrem nesouhlasí. Argumentuje tím, že se loni zbavila problémových aktiv v nominální hodnotě 173 miliard eur, v přepočtu zhruba 4,2 bilionu korun. Tyto úvěry i cenné papíry převedla do takzvané špatné banky, jejíž institut jako jednu z forem pomoci schválil německý parlament loni v létě.

Dalším krokem bylo přejmenování Hypo Real Estate Bank na Deutsche Pfandbriefbank, jež by se podle vlastních tvrzení měla už letos dostat z červených čísel.

„Prodej Hypo Real Estate by umožnil, aby se vrátily peníze daňových poplatníků,“ řekl magazínu Property EU mluvčí banky. Stát totiž jedné z hlavních evropských obětí krize poskytl pomoc za více než sto miliard eur. Loni přesto jako jediná německá banka neprošla zátěžovými testy Evropské unie.

Někteří realitní experti předpovídají, že spolková vláda by se kvůli dřívějším masivním injekcím mohla ještě pokusit o prodej Hypo Real Estate některé ze skupin soukromého kapitálu. Případná likvidace tak velkého hráče by rovněž měla významný dopad na trh s pohledávkami.

Podle expertní komise je jen malá naděje, že by pokus o privatizaci vedl k úspěchu.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web