Odhalení dat klientů UBS nabírá reálné obrysy

15.6.2010 17:19   |  

Bankovní gigant UBS bude nejspíš muset odkrýt identitu svých amerických klientů podezřelých z daňových úniků. Dolní komora švýcarského parlamentu obrátila své rozhodnutí z minulého týdne a potvrdila daňovou dohodu s USA.

Poslanci se však zároveň shodli, že k věci by se měli v referendu vyjádřit všichni Švýcaři a dohodu vrátili horní komoře. Ta ji sice už jednou potvrdila, možnost referenda ale odmítla. Hlasování tento týden je poslední šancí jak o věci rozhodnout, než se politici rozejdou před prázdninami.

Podle dohody obou vlád z loňského roku USA upustí od žaloby na UBS, pokud Švýcaři předají americkým úřadů jména klientů do poloviny srpna. Takový postup by ale porušil švýcarský zákon o bankovním tajemství. Na UBS by vyzrazení identity několika tisíc movitých klientů mohlo mít zdrcující dopad.

Možné rozhodnutí v plebiscitu by celou záležitost ještě prodloužilo. Není ale příliš pravděpodobné. „Zákonodárci nakonec dohodu schválí bez referenda,“ myslí si Franco Taisch, profesor obchodního práva z Lucernské univerzity. „Jde o příliš důležitou záležitost a současná situace nenahrává naší reputaci v zahraničí,“ uvedl.

Banka UBS, která má své globální vedení v Curychu a v Basileji, je druhým největším správcem soukromého majetku na světě. Spor o údaje o klientech se rozběhl poté, co americké vyšetřování prokázalo, že UBS porušila zákony, když některým svým americkým klientům pomáhala obejít daně pomocí složitých finančních operací mezi něž patřilo zakládání nastrčených firem v Hong Kongu či Panamě.

V únoru 2009 banka zaplatila 780 milionů dolarů, aby kriminální nařčení urovnala. Americké úřady však přišly s další žalobou, do srpna chtějí znát jména čtyř a půl tisíc podezřelých klientů.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web