Odkup, nebo daňový odpočet. Stát omezuje výhody u životního pojištění

O významnou výhodu přijdou od roku 2015 z rozhodnutí vlády a poslanců zaměstnanci i OSVČ, kteří mají uzavřené soukromé životní pojištění. Kdo bude chtít pojištění odečítat od daňového základu, nesmí mít smlouvu umožňující předčasné výběry peněz.

 nehoda
16.10.2014 10:54   |  

Dosud si většina pojištěných mohla vybrat peníze kdykoli formou tzv. předčasného odkupu a současně uplatnit pojistné, které platí, jako nezdanitelnou část základu daně z příjmu, a to až do výše 12 tisíc korun ročně.

Podle současných pravidel si může pojištěný vybrat část vložených peněz nejdříve po 5 letech od uzavření smlouvy. Na vyplacení celkové částky (tzv. pojistného plnění) má nárok až po 60 roce života.

Podle vládní novely, jíž nedávno schválila Poslanecká sněmovna, budou tato pravidla platit i nadále, ale s jednou zásadní změnou. Smlouvy umožňující dřívější částečné odkupy, které na trhu s finančními produkty nabízejí všechny pojišťovny, sice budou zachovány a lidé si nadále budou moci část peněz z pojistného vybrat dříve. Od 1.1.2015 už ale na ně nesmějí uplatnit daňové výhody.

Bič na zaměstnavatele

Pojištění_ilustrační fotoDůvodem uvedení novely do praxe je přístup zaměstnavatelů. Změnou z dílny ministerstva financí a České asociace pojišťoven stát reaguje na to, že zaměstnavatelé část mzdy zaměstnanců poskytují na jejich pojistné smlouvy pojišťovnám, a výrazně tím ušetří na zdravotním i sociálním pojištění svých lidí, které mohou vyplácet z nižší hrubé mzdy (viz tabulku dále).

Roční příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, důchodové spoření či životní pojištění je aktuálně osvobozen od daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění do ročního limitu 30 tisíc korun.

„Počet takových smluv v poslední době výrazně rostl. Stát za rok 2014 takto přijde zhruba o půl miliardy korun,“ prozradil předseda sekce pojištění osob České asociace pojišťoven Filip Král. Z celkového počtu více než šesti milionů smluv…

Pokračování článku naleznete na serveru BusinessInfo.cz


Čtěte také:

Ministerstvo financí chce omezit odpisy z daní na investiční životní pojištění

Pojišťovny: Život stojí až pětkrát více než před 20 lety

Autor: BusinessInfo.cz

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web