Na Wall Street se už zase rozdávají velkorysé odměny

2.2.2011 12:32   |  

Zákon gravitace Wall Street se na odměnách bankéřů projevuje v plné síle. Co jde dolů, musí jít také zase nahoru. Za rok 2010 dosáhly výplaty včetně bonusů ve veřejně obchodovaných bankách a finančních institucí rekordních 135 miliard dolarů. Vlastní výzkum provedl deník Wall Street Journal. Jde o nárůst 5,7 procenta ve srovnání s rokem 2009.

Nárůst odměn byl tažen oživením ekonomiky po finanční krizi. 25 velkých společností, které již zveřejnily své celoroční hospodářské výsledky, vykázalo tržby ve výši 417 miliard dolarů – jde o další rekord. Loňský růst tržeb o jedno procento byl však jen mírným oživením po propadu mezi lety 2008 a 2009.

„Věci se vrací, tam kde byly před krizí,“ myslí si profesor J. Robert Brown z denverské univerzity.
Objevují se však i signály, že se kultura odměňování bankéřů – pod tlakem veřejnosti a regulátorů - mění. Za loňský tvořily odložené odměny polovinu z celého objemu, oproti třetině o rok dříve, odhaduje Alan Johnson z konzultantské společnosti Johnson Associates.

Finanční domy se snaží odkládat výplatu větší části odměn, než byly dříve zvyklí. Snaží se tak vyhovět kritice, která tvrdí, že vysoké jednorázové bonusy podporují neuvážlivé riskování zaměstnanců v honbě za odměnou.

Spousta společností na Wall Street také zvýšila zaměstnancům základní platy, především proto, aby obešla regulacemi stále svázanější vyplácení bonusů.

Šéf Bank of America Brian Moynihan dostal za loňský rok vyplaceno o 67 procent více. Generální ředitel Goldman Sachs zase zvýšil svou odměnu výplácenou v akciích o 40 procent na 12,6 milionu dolarů.

Odměny manažerů budou, podle minulý týden schváleného zákona, podléhat dozoru akcionářů, kteří o nich budou minimálně jednou za tři roky hlasovat na valné hromadě.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web