Odplata za sankce? Ruské banky prý začnou hlásit transakce Evropanů

Ruské banky údajně musí nově hlásit Federální službě pro finanční dohled (Rosfinmonitoring) finanční transakce občanů 41 zemí, mimo jiné z Evropské unie či Spojených států. Seznam států byl sestaven s ohledem na současnou politickou a ekonomickou situaci ve světě a v Rusku, uvádí list ruský Izvestija s odvoláním na zdroj z Rosfinmonitoringu. Instituce ale zavedení seznamu popírá.

 Pobočka ruské banky VTB
20.4.2015 11:17   |  

Na údajném seznamu jsou převážně země, které na Moskvu kvůli jejímu přístupu ke krizi na Ukrajině vyhlásily sankce. Pokud banky nařízení nebudou dodržovat, bude to podle listu považováno za porušení ruských zákonů o praní špinavých peněz a financování terorismu.

Banky tak nově musí považovat transakce občanů dotčených zemí za pochybné, a ohlásit je. Pokud nařízení nebudou dodržovat, hrozí jim odebrání bankovní licence.

Úřad zavedení seznamu popírá

„Popíráme, že existuje nějaký seznam zemí a že banky musí informovat Rosfinmonitoring o transakcích,“ ale uvedl tiskový odbor kontrolního úřadu.

V údajném výčtu zemí jsou vedle USA a 28 členských zemí EU také Kanada, Austrálie, Norsko, Švýcarsko, Nový Zéland, Argentina, Mexiko, Jamajka, Súdán, Írán, KLDR a Sýrie.

V případě Nového Zélandu je podle listu Izvestija důvodem nedostatečný boj proti korupci, ve skutečnosti jde ale zřejmě o trest za podporu západních sankcí. Země přátelské vůči Rusku, jako jsou KLDR, Sýrie a Írán, se na seznamu octily kvůli nedodržování standardů mezivládní Finanční akční skupiny pro boj proti praní špinavých peněz (FATF).


Čtěte také:

Sankce fungují. Ruské bance VTB výrazně srazily zisk

Ruská banka Rosbank propustí až 15 procent lidí

Ruské devizové rezervy oživily, banky se prý už nebojí propadu rublu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web