OECD očekává globální růst 4,2 procenta, vidí ale i rizika

25.5.2011 12:06   |  

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ponechala beze změny prognózu růstu světové ekonomiky pro letošní rok na 4,2 procentech. Globální hospodářské zotavení je podle organizace na dobré cestě, zvlášť díky silnějšímu výkonu Spojených států. Jako rizika ale vidí mimo jiné vysoké ceny ropy, dluhovou krizi v eurozóně nebo pomalé oživení v Japonsku. OECD to uvedla ve svém pravidelném pololetním výhledu.

Růst globální ekonomiky má být letos podle OECD nižší než loni, kdy dosáhl 4,9 procenta. Přesto se podle organizace světové hospodářství zatím vyvíjí správným směrem. V roce 2012 má ekonomický růst zrychlit na 4,6 procenta.

Rychleji, než OECD čekala před šesti měsíci, mají růst Spojené státy a eurozóna. Odhad růstu USA se pro letošní rok zvýšil na 2,6 procenta z dřívějších 2,2 procenta. U eurozóny na dvě procenta z 1,7 procenta.

Propad očekávání naopak zaznamenalo hlavně Japonsko. Klesnout by letos mělo o 0,9 procenta. V listopadu organizace očekávala růst japonské ekonomiky o 1,7 procenta, už minulý měsíc ale OECD v reakci na ničivé zemětřesení svůj odhad revidovala.

OECD kvůli rychlejšímu očekávanému růstu Spojených států zmiňuje, že by měly začít uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. Evropská centrální banka si naopak může podle OECD dovolit dát přestávku ve zvyšování nákladů na úroky.

Trvající rizika

Vývoj světové ekonomiky by mohlo ovlivnit pomalé oživení v Japonsku. To totiž podle OECD představuje hrozbu i pro jeho obchodní partnery. Zvláště kvůli přerušení dodávkových řetězců.

Tento dopad by mohl být škodlivější, pokud by ho doplnilo prudší zpomalení čínské ekonomiky, než se čeká, rozšíření dluhové krize v Evropě nebo nejistota kolem rozpočtové politiky v USA a Japonsku. Pokud by se k tomu přidaly ještě vysoké ceny ropy, hrozila by podle OECD velkým ekonomikám stagflace, tedy stagnaci ekonomického růstu při vysokém růstu cen.

„Máme obavy, že by provázaní a kumulace některých rizik mohly způsobit významné zpomalení procesu oživení,“ komentoval výhled světové ekonomiky generální tajemník organizace Angel Gurría.

Nebezpečné je podle organizace také zadlužení zemí po finanční krizi a vysoká nezaměstnanost.
„Je to delikátní chvíle pro světové hospodářství. Krize nebude zažehnána do té doby, než se jednotlivým ekonomikám znovu začne dařit vytvářet dostatek pracovních míst,“ dodal Gurría.


Čtěte také: Ekonomika G7 poroste pomaleji, uvádí zlepšená prognóza OECD


Výhled růstu Česka OECD snížilo

Česká ekonomika by měla letos podle OECD posílit o 2,4 procenta. V předchozí, listopadové prognóze očekávala organizace růst HDP o 2,8 procenta. Odhad pro příští rok se naopak mírně zlepšil z listopadových 3,2 procenta na 3,5 procenta.

Tahounem české ekonomiky bude podle OECD i letos především vývoz, který vykompenzuje domácí fiskální škrty. Růst by pak měl dále zrychlit v příštím roce díky očekávanému oživení domácí poptávky.

OECD doporučuje českým představitelům, aby využili oživení domácí ekonomiky, pokračovali ve fiskální konsolidaci a zajistili dlouhodobou udržitelnost penzijního a zdravotního systému.

Nicméně vzhledem k silné orientaci na export je česká ekonomika závislá na pokračujícím oživení ve světě a vyřešení dluhové krize v eurozóně, cituje zprávu agentura Reuters.

Evropská komise tento měsíc snížila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na dvě procenta z dříve očekávaných 2,3 procenta. Zhoršila i odhad tempa růstu na rok 2012, a to na 2,9 procenta z předchozích 3,1 procenta.

České ministerstvo financí snížilo svůj odhad ekonomického růstu Česku v půlce dubna, pro letošek z 2,2 na 1,9 procenta a pro příští rok z 2,7 na 2,3 procenta.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web