Okopírovat název Goldman Sachs? Proč ne, řekli si v čínském Šen-Čenu

Čínské firmy vnímají duševní vlastnictví po svém a s kopírováním cizích značek si nedělají hlavu. Finanční společnost z jihočínského hospodářského centra Šen-čen si vybrala jméno jedné z největších investičních bank světa Goldmans Sachs.

 Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
27.8.2015 21:24   |  

Jméno šen-čenské Goldman Sachs (Shenzhen) Financial Leasing Co. je v anglické verzi hodně podobné newyorské Goldman Sachs Group Inc.. V čínské podobě názvu jsou použité znaky identické. Stránky společnosti od středy nefungují. Předtím oznamovaly, že se jedná o jednu z největších firem ve městě, které poskytují finanční leasing. Podle úředních záznamů funguje společnost od května 2013.

Když se reportéři Bloombergu snažili zavolat na recepci firmy, recepční uvedla, že společnost není nijak spojená se svou slavnější jmenovkyní a zdůrazňovala jméno Šen-čen v názvu firmy. Stejnou informaci potvrdila i mluvčí hongkongské pobočky „velké“ Goldman Sachs. Případem se prý banka bude zabývat.

„Stává se docela často, že si čínští jednotlivci i firmy zaregistrují existující a zavedenou ochrannou známku ze zahraničí,“ napsal Bloombergu právník Paul Haswell z hongkongské právní firmy Pinsent Masons. Snahy o nápravu situace jsou ovšem většinou marné. „Pro zahraničního žalovatele je velmi těžké přesvědčit čínské soudy o porušení ochranné známky. Stále platí, že kdo se zaregistruje jako první, vyhrává.“


Čtěte také:

Čínská automobilová kopírka jede znovu naplno

Závislost na Číně roste, evropské automobilky tam prodaly čtvrtinu produkce

Jan Pavec Autor: paj redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web