Ondřej Matuška: Výnosy bondů porostou

Již nějakou dobu na domácím dluhopisovém trhu pozorujeme nekonečný pokles výnosů a růst cen. Od počátku letošního roku český desetiletý dluhopis klesl skoro o 110 bazických bodů a překonal i historická minima z první poloviny minulého roku.

ilustrační foto
27.8.2014 9:34   |  

Česká ekonomika sice prokazatelně oživuje, inflace však zůstává velmi nízko. Tempo růstu se ve druhé polovině letošního roku o něco zpomalí a navíc v českých podmínkách by ani překvapivě rychlé oživení negarantovalo vyšší inflaci. Vzhledem k otevřenosti tuzemské ekonomiky se často vyšší spotřeba domácností neprojeví v inflaci, nýbrž ve zhoršení běžného účtu.

ČNB proto zůstane v režimu extrémně volné měnové politiky. K tomu je potřeba přičíst menší nabídku domácích dluhopisů, přebytek likvidity domácích institucionálních investorů či strukturu věřitelů, která limituje volatilitu (nerezidenti drží jen 14 procent papírů a jejich podíl od intervence klesá).

To vše dohromady omezuje pravděpodobnost, že impulz k růstu výnosů vzejde z domácího prostředí. Spouštěčem obratu v trendu tak bude růst zahraničních výnosů – předpokládám totiž, že k zahájení utahování měnové politiky ve Spojených státech dojde rychleji, než nyní očekává trh. Růst amerických výnosů pak povede i k růstu evropských, i když dopad na ně bude tlumený situací v EMU – nízkou inflací a trvající možností spuštění kvantitativního uvolňování.

V Česku je tak nejpravděpodobnějším scénářem pozvolný růst obligačních výnosů, v první fázi se bude jednat zejména o výnosy středních a dlouhodobých splatností. Tento trend by mohl akcelerovat během příštího roku.


Autor je senior portfolio manažer Conseq Investment Management


Čtěte také:

Evropský trh zaplavily „prašivé bondy“

Vlády periferních zemí si půjčují nelogicky levně. Investoři se obávají bubliny

Zdeněk Pečený: Nízké výnosy

Autor: Ondřej Matuška

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web