Osm bank z 91 neprošlo zátěžovými testy

15.7.2011 19:00   |  

Zátěžovými testy, které dnes zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA), neprošlo celkem osm bank z 91 testovaných. Dalších 16 prošlo jen velmi těsně. Finanční ústavy, které nemají dostatečný kapitál, budou potřebovat dodatečnou finanční injekci v celkové výši asi 2,5 miliardy eur. Banky, výše jejichž kapitálu jen těsně překročila minimální hranici, EBA doporučil k přísnějšímu dohledu.

Neuspělo celkem pět španělských bank (například Banco Pastor), dvě řecké (ATE Bank, Agricultural Bank of Greece) a jedna rakouská (Volksbanken). Výsledek je o něco lepší, než čekaly finanční trhy a než čekali ekonomové, kteří odhadovali neúspěch až 15 evropských bank. Malý počet neúspěšných bank ovšem okamžitě vyvolal kritiku analytiků, podle nichž testy nesplnily svojí hlavní úlohu – obnovit důvěru ve stabilitu finančního systému v Evropě.

Pokud by ovšem od ledna do dubna letošního roku některé finanční ústavy nenavýšily kapitál v celkové výši 50 miliard eur, v zátěžových testech by neuspělo celkem 20 bank. Mezi „propadlíky“ navíc není započítána německá zemská banka Helaba, která nedala souhlas se zveřejněním výsledků, zřejmě proto, že neprošla.


Čtěte také: České banky by ustály i nepříznivý vývoj ekonomiky


Testy rovněž odhalily, že přes očekávaný neúspěch Španělska, se příliš dobře nevedlo ani Velké Británii. Tamní banky sice testy prošly, ale v případě nejhoršího scénáře, by je čekal druhý největší propad kapitálu v celé Evropské unii. Hůře na tom bylo už jen Řecko.

„Pouze osm padlých bank a požadavek na navýšení kapitálu o 2,5 miliardy eur, to není řešení, které by nastolilo důvěru. Bylo potřeba, aby padlo více bank a kapitál byl navýšen o více peněz,“ řekl agentuře Reuters Michael Symonds ze společnosti Daiwa Capital Markets.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web