Osobní bankovnictví se šíří za hranice Vídně

14.5.2010 8:50   |  

Rakouské okresy ležící mimo spolkovou zemi Vídeň skrývají nevyužité příležitosti v sektoru osobního bankovnictví. Podle studie Univerzity Jana Keplera v Linci finanční společnosti nabízejí těmto oblastem velmi málo investičních a spořicích produktů vytvořených pro individuální klienty.

Služby osobního bankovnictví, které bylo před několika lety v Evropě výsadou pouze švýcarských subjektů, se v Rakousku zatím soustřeďují hlavně do metropolitní oblasti. Z celostátní nabídky drží Vídeň přes 43 procent, což zdaleka neodpovídá geografickému rozmístění peněžitého bohatství v alpské zemi.

Rozšíření aktivit do vzdálenějších okresů oznámil minulý měsíc vedoucí hráč v tomto oboru, finanční skupina Erste, která ovládá bezmála čtvrtinu trhu. Vedení nadnárodního podniku si údajně vytypovalo osmnáct oblastí, od nichž si slibuje desetiprocentní navýšení tržního podílu během dvou let. „Situaci zákazníků nehodnotíme jen podle hotovosti a stavu na účtech. Důležitý je i osobní majetek, cenné předměty z pozůstalosti nebo nemovitosti. Výběr vhodného produktu závisí čistě na poměru míry rizika a zisku včetně daňových ohledů,“ komentuje motivaci expanze Alois Hochegger, prezident dceřiné společnosti Sparkassenverband, vlastněné Erste Group.

Z dat rakouského statistického úřadu za loňský rok vyplývá, že v alpské zemi žije přes sto tisíc lidí vlastnících peněžní aktiva v hodnotě vyšší než tři sta tisíc eur (zhruba 7,6 milionu korun). Sedmdesát procent této skupiny tvoří faktičtí milionáři. „Předpokládáme, že objem jejich peněžitého majetku letos vzroste o šest procent, a překročí tak hranici 134 miliard eur,“ tvrdí generální ředitel rakouského finančního domu Erste Bank Andreas Treichl.

Autor: Václav Stárek

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web