Otec a syn Kurkové spravují majetek za 10 miliard

17.9.2010 7:49   |  

Firmám sdruženým v Prosperita holdingu, jenž rovným dílem vlastní Miroslav Kurka starší a mladší, se po předloňských problémech začalo poměrně dařit. Například Energoaqua, která se na zisku holdingu podílí největším dílem, zvýšila letos v pololetí meziročně zisk o 80 procent na 91 milionů korun, tržby vzrostly na 315 milionů korun.

Mateřská firma holdingu ve výroční zprávě za loňský rok uvádí, že celkově hodnota spravovaných firem vzrostla více než o sto milionů korun.

Koncem roku 2008 Prosperita uváděla konsolidovaný majetek skupiny 9,9 miliardy korun. Během finanční krize se jmění ztenčilo skoro o miliardu korun, hlavně kvůli poklesu akciových trhů. Například fond Prosperita, který mimo jiné držel zhruba pět procent akcií Orka, v roce 2008 prodělal přes půl miliardy korun. Celý holding skončil ztrátou 398 milionů korun po předchozím půlmiliardovém zisku. Předloni utržily firmy ve skupině celkem 2,5 miliardy korun.

Konsolidované výsledky za loňský rok ještě nejsou k dispozici. Podle odhadu vedení loni skupina vydělala zhruba čtvrt miliardy korun.

Do skupiny patří celkem 48 firem a podílový fond Prosperita OPF-Globální. Holding je konglomerátem firem z řady odvětví, pokrývá finanční služby, reality, vinařství, energetiku a strojírenství. Patří mezi největí ryze tuzemské firemní uskupení.

Prosperita koupila počátkem letošního roku šestinový podíl v Kordárně, což je výrobce průmyslových textilií, jehož insolvence představovala vedle OP Prostějov a skláren největší firemní krach.

Základem holdingu Prosperita byla firma Tradeinvest, kterou Kurkové založili hned na začátku devadesátých let. Fondy Prosperita vznikly při kuponové privatizaci. Právě v rámci ní získaly podíly v řadě firem, které jsou nyní součástí holdingu. Miroslav Kurka mladší působí v holdingu jako generální ředitel, jeho otec je šéfem obchodu.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web