Pád Sněmovny umožní přežití daně z dividendy. Zeman slaví

Prezidenta Miloše Zemana těší, že se podaří zabránit zrušení daně z dividendy, kterou hlava státu označuje za "poslední Kalouskův tunel". Zeman prohlášení zveřejnil na svém facebookovém profilu. Ministr financí v demisi Jan Fischer chce návrh na plánované zrušení této daně předložit do Senátu jako zákonné opatření, které lze využít v době rozpuštěné sněmovny. Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by měla zákonná opatření sloužit jen k řešení mimořádných situací.

Miloš Zeman
20.8.2013 21:02   |  

Nulová daň z akciových výnosů, kterou navrhl Kalousek, měla začít platit od ledna 2014. Podle sociálních demokratů by tím ale státní rozpočet přišel o miliardy. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce chtějí sociální demokraté k prosazení daně z dividendy využít své většiny v Senátu.

„Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend, které se někdy označují jako poslední Kalouskův tunel, protože jsem prezidentem dolních 10 milionů a ti dividendy většinou nepobírají,“ uvedl Zeman.

„Pokládal bych to za nesmírně vulgární krok. Zákonná opatření Senátu jsou opatření, která by se měla týkat pouze mimořádných situací, nikoliv zákonů, které prošly řádným legislativním procesem,“ řekl Kalousek. Podle Kalouska není zrušení daně z dividend tunelem. „Jde o nespravedlivé dvojí zdanění, protože dividendy fyzickým osobám jsou dnes vypláceny ze zdaněného zisku právnických osob,“ poznamenal Kalousek.

Zabránění zrušení daně z dividend hypoteticky zvýší podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška příjmy státu o jednotky miliard. Druhou částí tohoto kroku ale bylo prodloužení časového testu pro držení cenných papírů, aby byl kapitálový výnos z nich osvobozen od daně. „Kombinace zpřísnění na jedné straně a zabránění úlevy na druhé postihne desítky tisíc drobných investorů, kteří hledají alternativní způsoby uložení peněz k nízkoúročeným vkladům v bankách. Výsledkem může být odliv části domácích úspor do zahraničí,“ dodal.

Nulová daň z akciových výnosů je součástí rozsáhlých změn daňových zákonů, které souvisí s přijetím nového občanského zákoníku a v minulém týdnu je schválila Sněmovna. Nyní je dostane k posouzení Senát. Pokud by se horní komora proti nulové dani postavila, nemohly by po rozpuštění Sněmovny od příštího roku platit ani další připojené nutné změny. Proto chce ČSSD zdanění akciových výnosů obnovit až zákonným opatřením.

„Já bych velmi uvítal, aby toto zákonné opatření, i když vím, že je potřeba s nimi velmi šetřit, Senátem prošlo,“ řekl České televizi Fischer.

Po pravděpodobném rozpuštění Sněmovny nezanikne možnost přijímat zákony, byť bude omezena. Zákonodárnou iniciativu převezme Senát, který by mohl schvalovat takzvaná zákonná opatření. Aby zůstala v platnosti, nová dolní komora by je musela potvrdit na první povolební schůzi. Pokud by to neudělala, opatření by účinnosti pozbyla.


Čtěte také:

Rozpuštění Sněmovny podpořilo 140 poslanců. Na tahu je prezident

Rusnok: Zákonodárná aktivita vlády bude minimální

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Trump prezidentem? V průzkumu dotahuje Clintonovou. Lépe by si vedl Sanders

Trump prezidentem? V průzkumu dotahuje Clintonovou. Lépe by si vedl Sanders

Donald Trump dotahuje v celostátní popularitě svou soupeřku Hillary Clintonovou, když se během posledního týdne rozdíl mezi nimi snížil ze čtyř na dvě procenta. Vyplývá to z… více

Komerční prezentace
Mobilní web