Palebná síla ECB po prvním dnu klesla

Centrální banky eurozóny v pondělí spustily dlouho očekávaný program nákupu státních dluhopisů. Už první den takzvaného kvantitativního uvolňování, které Evropská centrální banka (ECB) ohlásila v minulém týdnu, ale dostali bankéři od trhu políček. Ztráty z pořizovaných bondů totiž během dne v některých případech vzrostly na úrovně, které jsou pro ECB už nepřijatelné, a národní centrální banky je za takových okolností nesmí dále nakupovat.

 Sídlo ECB ve Frankfurtu.
10.3.2015 7:43   |  

Podle scénáře ECB mohou banky investovat do bondů s maximální ztrátou dvou desetin procenta. Během pondělka přestaly tuto podmínku splňovat dvouleté a tříleté dluhopisy vydané vládou v Berlíně. „Ztrátový strop je v jistých směrech omezující, snižuje se tím objem cenných papírů dostupných centrálním bankám k nákupu,“ uvádí ekonom Filip Fyrbach z GE Capital.


Čtěte glosu Jaroslava Bukovského: Frankfurtská utopie


Během premiérového dne kvantitativního uvolňování podnikly na dluhopisové trhy nájezdy přinejmenším centrální banky Německa, Belgie, Francie a Itálie. Agenturám Reuters a Bloomberg to potvrdili oslovení obchodníci na devizových trzích. Výnosnost bondů kvůli masivním nákupům centrálních bank během dne propadla i o desítky procent, celá řada dluhopisových emisí se tak v příštích týdnech může stát pro centrální banky nedostupnou.

Se ztrátou mezi 0,1 a 0,2 procenta, tedy na dohled od „zakázaného“ pásma, se přitom obchodují dluhopisy pěti zemí eurozóny. Odborníci soudí, že ECB může kvůli nedostatku akceptovatelných dluhopisů přijmout i vyšší ztráty. „Pokud se po měsíci nákupů nepodaří vykoupit dluhopisy za avizovaných 60 miliard eur, pak bude ECB asi reagovat snížením depozitní sazby více do záporu,“ uvádí Petr Hlinomaz z BHS. Ta je nyní nastavena na -0,2 procenta, a limituje tak v této výši maximální ztrátu z investic bank do dluhopisů.


Čtěte také:

Vladan Gallistl: Centrální banky křiví cenu úplně všeho

Avizované nákupy ECB jsou realitou

Vlažný start: ECB začala nakupovat vládní dluhopisy

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web