Paradox: nízké sazby vlnu akvizic nespustily

Rekordně nízké sazby, které přinesla vleklá hospodářská krize, nijak nepomohly trhu prodejů a slučování firem. Společnosti se totiž raději levně refinancují a vyplácejí vyšší dividendy, než aby se vrhaly do fúzí a akvizic. Slabý trh fúzí a akvizic v prostředí nízkých úrokových sazeb je historickým paradoxem. V minulosti vždy levný kapitál nastartoval akviziční trh. Vyplývá to ze studie společnosti S&P Capital IQ.

 Peníze
21.5.2013 9:25   |  

Podíl úvěrů určených na financování fúzí a akvizic na celkových korporátních úvěrech spadl letos na 25 procent. Ještě v roce 2006 přitom 60 procent objemu firemních úvěrů mířilo na financování akviziční činnosti. „Teoreticky bychom měli nyní prožívat boom trhu fúzí a akvizic,“ uvedl ke studii Robert Polenberg ze společnosti S&P Capital IQ.

„Obecně bychom si mysleli, že čím budou investoři ochotnější riskovat na kapitálových trzích, tím vyšší bude i akviziční aktivita firem,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Gregg Feinsten z investiční banky Houlihan Lokey. „Akciové trhy se ale díky uměle nízkým sazbám a levným penězům staly natolik atraktivní, že trh fúzí a akvizic naprosto převálcovaly,“ dodal Feinsten.

Nízké sazby také pomohly společnostem v potížích získat levnější financování. Před několika lety si půjčovaly za osm až deset procent ročně, nyní si zvládnou půjčit za pět procent a jejich majitelé je nemusí prodávat pod cenou.

V minulém roce se například americká farmaceutická společnost Warner Chilcott snažila prodat sama sebe, ale nepodařilo se jí s nikým dohodnout. Nakonec získala na dluhopisovém trhu 600 milionů dolarů, které použila ke zpětnému odkupu a výplatě mimořádné dividendy.

Také největší investoři společnosti Dell, která je nyní předmětem boje o nadvládu mezi zakladatelem Michaelem Dellem a investorem Carlem Icahnem, navrhují, aby technologická společnost raději vydala dluhopisy. Získané prostředky by pak použila k odkupu akcií a výplatě mimořádné dividendy namísto kompletního odkupu firmy a jejího stažení z burzy.


• Čtěte také:

Trh fúzí a akvizic se stabilizoval a letos poroste, tvrdí studie

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web