Paroubek o regulaci na finančním trhu: Stát nesmí být spekulantem

24.3.2010 19:35   |  

Slovo intervence má určitý pejorativní nádech. Cosi neslušného, protitržního. Je zajímavé, že tento pejorativní nádech ztrácí ve chvíli, kdy je stát volán k pomoci v dobách zlých. To jsou slova předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, která zazněla v jeho projevu o regulaci a intervencích na finančním trhu předneseném na Evropském bankovním a finančním fóru 2010.

Finanční trh je podle Paroubkaovlivněn dvěma hráči – státem a finančními institucemi. Stát je pak správcem zájmů občanů, finanční instituce by pak měly na trhu hledat možnost redistribuce nashromážděných důchodů s cílem dosažení výnosu, zisku.

Tito hráči na finančním trhu se však podle Paroubka dopouští pokřivení. „Stát se přestává chovat jako správce majetku a zájmů občanů, ale chová se jako finanční instituce. Začíná spekulovat, investovat a nabízet investiční příležitosti i nad rámec svých skutečných nezbytných potřeb,“ uvedl Paroubek. Finanční instituce se pak soustřeďují na vymýšlení stále komplikovanějších struktur a mechanismů, kterými nasytí trh, který jimi zase nasytí jiné finanční instituce.

Umožnit státu spekulace, v jejich přehnaném, přetechnizovaném a nepřehledném smyslu, znamená podle Paroubka pro stát rezignovat na regulační a kontrolní roli. Ať už svým fiskálním nástrojem či prostřednictvím nezávislé centrální banky. „Na kom má být centrální banka nezávislá?“ pokládá řečnickou otázku Paroubek a zároveň odpovídá: „Rozhodně na politicích, ale rozhodně musí být nezávislá také na vlivu trhu a zbývajících tržních hráčů – finančních institucí.“

Paroubek také ve svém projevu nezapomněl na současné problémy Řecka. „Řekové se při ztrátě vlastní obezřetnosti, při zamlčení či zkreslení některých údajů se dostali do situace, kdy potřebují čerpat zdroje z finančního trhu,“ uvedl Paroubek s tím, že finanční trh se jako vlk žene po kořisti – žene výnosy řeckých dluhopisů vzhůru, využívá situace ke spekulacím s eurem. Druhou primární rolí státu je podle Paroubka nedat k takovým spekulacím prostor – tedy chovat se obezřetně a čitelně.

„Slovo intervence má určitý pejorativní nádech. Cosi neslušného, protitržního. Je zajímavé, že tento pejorativní nádech ztrácí ve chvíli, kdy je stát volán k pomoci v dobách zlých. Ať už je to voláním po zásahu snížením úrokových sazeb, aby trhu byla dodána potřebná likvidita, nebo ať už to je v tom horším případě natažená ruka viditelného trhu pro státní injekci do finančního sektoru, případně pro převzetí překombinovaných toxických aktiv,“ tvrdí Paroubek.

Podle něj finanční instituce začaly spoléhat na to, že pokud bude nejhůře, přispěchá stát a pomůže. Jeho akcionáři jsou však občané, daňoví poplatníci. „Dejte mi jeden rozumný důvod, proč mají akcionáři státu – lidé, platit za rozhodnutí jiných lidí, činěných s vidinou konkrétního prospěchu pro konkrétní akcionáře?“ ptá se Paroubek.

Celý projev zde: http://www.investujeme.cz/clanky/jiri-paroubek-o-regulaci-na-financnim-trhu/

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web