Patria Finance žaluje ČNB kvůli pětimilionové pokutě

25.6.2011 9:40   |  

Investiční společnost Patria Finance podala na začátku června k pražskému městskému soudu žalobu na Českou národní banku (ČNB). Domáhá se zrušení pětimilionové pokuty, kterou jí na jaře centrální banka udělila za údajné zneužití informací o klientech a obohacení se na jejich úkor. Informuje o tom dnešní vydání deníku DNES. Patria s výsledky vyšetřování a zdůvodněním pokuty nesouhlasí, hájí se tím, že se snažila plnit pokyny klientů.

Podle ČNB společnost Patria Finance v roce 2009 využila toho, že její klient chtěl prodat velké množství akcií ČEZ a Unipetrolu, a předtím, než jeho pokyn zadala na burzu, připravila vlastní pokyn k nákupu. Velké množství akcií na trhu pak snížilo jejich cenu a Patria výhodně nakoupila. V témže roce údajně podobným způsobem postupovala i v případě klienta, který prodával větší množství akcií Erste Group Bank. ČNB může za podobné konání udělit až dvacetimilionovou pokutu.

V třetím případě, na který centrální banka poukázala, poskytla prý Patria informace o záměrech svého klienta s akciemi jiným firmám.Patria však usiluje o zrušení rozhodnutí. „ČNB nezohlednila roli Patrie jako tvůrce trhu, neboť Patria nejednala za účelem obohacení se na úkor klientů, ale za účelem uspokojení pokynů klientů v rámci závěrečné aukce,“ uvedla vedoucí právního oddělení společnosti Lenka Vavřichová.


Čtěte také: ČNB základní úrokovou sazbu nezměnila


Dodala, že největší část příjmů Patrie je z provizí a poplatků od klientů, nikoliv ze zisků z obchodování, takže jejím hlavním zájmem je udržení dobrých vztahů s klienty. Vavřichová také upozornila, že v žádném z uvedených případů si klienti nestěžovali.Mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann uvedl, že ČNB zatím žádnou žalobu neobdržela, ale pokud taková situace nastane, je připravena svůj postup obhájit.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web