Patriotismus vynáší, mincovny mají žně

15.4.2011 8:31   |  

Pamětní mince jdou v Polsku na odbyt. Polský makléřský dům DM Amerbrokers odhaduje roční obrat obchodu s mincemi v Polsku na devět miliard korun, dceřiná společnost tradiční polské mincovny Skarbiec Mennicy Polskiej hlásí už více než sto tisíc zákazníků. V centru pozornosti stojí edice čtyř mincí Polské národní banky (NBP) věnovaná „Památce obětí katastrofy u Smolensku“ a kolekce emitovaná ke květnovému blahořečení papeže Jana Pavla II., která je do pátku k dostání v internetové aukci NBP.

Poláci se zaměřili především na nákup stříbrných dvouzlotovek, kterých nechala banka v sérii Smolensk vyrazit 800 tisíc a v papežské edici rovnou milion. Takový zájem jako o smolenskou edici mincí nezaznamenala banka už dlouho, uvedl mluvčí pobočky NBP v Opolu Sławomir Kusz.

V březnové aukci se prodala také značná část pětitisícového nákladu zlatých stozlotovek s vyobrazením zesnulého prezidentského páru Lecha a Marie Kaczyńských a stříbrné dvacetizlotovky s vyobrazením tupolevu TU-154 narážejícího do stromů či desetizlotovky s portrétem zesnulého šéfa NBP Sławomira Skrzypaka.

Miliony zlotých chtějí dát Poláci také za novou sběratelskou edici věnovanou polskému rodákovi Karlu Wojtylovi. Národní banka razí mince s portrétem Jana Pavla II. od roku 1982, za tři desetiletí představila 47 sérií. K papežově blahořečení chystá vydat v historii vůbec poprvé speciální tisícizlotou minci o hmotnosti 93 gramů ze zlata v nákladu pěti set kusů. Numizmatičtí spekulanti doufají, že se jim podaří zopakovat úspěch zlaté mince v nominální hodnotě 200 zlotých z roku 1995 s portrétem Frederyka Chopina, která má na trhu dvěstěnásobnou hodnotu.

Zajímavé příjmy čekají rovněž obchodníci s pamětními medailemi. Adam Zieliński, šéf ekvivalentu českého distributora pamětních mincí a medailí Národní Pokladnice – Skarbnica Narodowa – odhaduje roční obrat na polském trhu s medailemi na tři miliardy korun.

Sentiment stojí peníze

Skarbnica Narodowa přichystala padesát tisíc medailí Santo Subito (svatý hned) s Janem Pavlem II., které stojí 360 korun. Skarbiec Mennicy Polskiej zase prodává tři tisíce zlatých papežských medailí za 11,5 tisíce korun. Novináři ale spočítali, že medaile neobsahují takové množství ušlechtilých kovů, které by odpovídalo ceně. Tu však zvedá fakt, že Poláci nakupují medaile a mince v tisícových edicích hlavně ze sentimentu. Bude tomu tak pravděpodobně i příští rok, na který NBP spolu s Ukrajinou ohlásila sběratelskou kolekci ku příležitosti mistrovství Evropy ve fotbale 2012.

Autor: Barbora Baronová

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web