Pavel Tykač dostane za Agrobanku přes 230 milionů

5.12.2010 20:51   |  

V rámci vyplacení podílů akcionářů zkrachovalé Agrobanky připadne přes 230 milionů firmám, se kterými je spojeno jméno kontroverzního podnikatele Pavla Tykače. S Tykačem bývá spojována společnost Motoinvest, která banku rok před uvalením nucené správy získala. Informuje o tom pondělní vydání časopisu Týden. GE Money Bank vyplatí podílníkům Agrobanky celkem 800 milionů korun.

Mezi akcionáře padlého bankovního domu jsou také společnosti Netla Management, Ternum, Cemtona Enteprises a Venten Management. Právě tyto firmy jsou podle týdeníku spojené s Tykačem.

Agrobanka vznikla v červenci roku 1990, stala se první nestátní bankou. V roce 1995 ji složitými finančními operacemi ovládla investiční skupina kolem Tykače Motoinvest. O rok později se Agrobanka ocitla v nucené správě, a to kvůli nedostatku likvidity, které způsobily nesplácené úvěry i Motoinvest dravými finančními operacemi například vůči velkým bankám, které pak Agrobanku odstřihly od úvěrových linek.

O dva roky později Česká národní banka nechala zdravou část Agrobanky i se státními zárukami odkoupit z nucené správy za půlmiliardu korun od amerického koncernu GE, přičemž klienti Agrabanky přešli pod nově zakládanou GE Capital Bank. Centrální banka do této instituce tehdy vložila 20 miliard korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web