Pavel Tykač dostane za Agrobanku přes 230 milionů

5.12.2010 20:51   |  

V rámci vyplacení podílů akcionářů zkrachovalé Agrobanky připadne přes 230 milionů firmám, se kterými je spojeno jméno kontroverzního podnikatele Pavla Tykače. S Tykačem bývá spojována společnost Motoinvest, která banku rok před uvalením nucené správy získala. Informuje o tom pondělní vydání časopisu Týden. GE Money Bank vyplatí podílníkům Agrobanky celkem 800 milionů korun.

Mezi akcionáře padlého bankovního domu jsou také společnosti Netla Management, Ternum, Cemtona Enteprises a Venten Management. Právě tyto firmy jsou podle týdeníku spojené s Tykačem.

Agrobanka vznikla v červenci roku 1990, stala se první nestátní bankou. V roce 1995 ji složitými finančními operacemi ovládla investiční skupina kolem Tykače Motoinvest. O rok později se Agrobanka ocitla v nucené správě, a to kvůli nedostatku likvidity, které způsobily nesplácené úvěry i Motoinvest dravými finančními operacemi například vůči velkým bankám, které pak Agrobanku odstřihly od úvěrových linek.

O dva roky později Česká národní banka nechala zdravou část Agrobanky i se státními zárukami odkoupit z nucené správy za půlmiliardu korun od amerického koncernu GE, přičemž klienti Agrabanky přešli pod nově zakládanou GE Capital Bank. Centrální banka do této instituce tehdy vložila 20 miliard korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web