Peníze na penze z druhého pilíře leží na účtech fondů ladem

Lidé, kteří si spoří na důchod v rámci druhého pilíře penzijní reformy, zatím nemohou očekávat výnosy, jaké si u fondů „objednali“. Ačkoli si podle Asociace penzijních fondů většina klientů zvolila rizikovější investiční strategie, u nichž očekávala roční výnos mezi třemi a sedmi procenty, 85 procent jejich peněz zatím leží ladem na bankovních účtech a nevynášejí ani jedno procento.

Ilustrační foto (Profimedia.cz)
27.11.2013 6:18   |  

Za vším stojí malý počet zájemců o druhý pilíř penzijní reformy. Do něj se mělo podle očekávání vlády i fondů zapojit do konce letošního roku půl milionu lidí. Ke konci října si však touto cestou na penzi spořilo jen 83 500 klientů a ti do systému vložili přes 122 milionů korun.

„Vzhledem k nízkému objemu prostředků v jednotlivých důchodových fondech byly ke konci září všechny prostředky účastníků investovány do depozit,“ potvrzuje šéf Penzijní společnosti Komerční banky Pavel Jirák.

Málo vybraných peněz vede fondy k opatrnosti, a výnosy se tak místo v procentech počítají v jejich desetinách. A to navzdory faktu, že rizikovým aktivům se letos poměrně daří. Například české akcie od počátku léta posílily o bezmála dvacet procent.

„Do dynamičtějšího investování se budou moci fondy pustit až s větším objemem prostředků, který zatím nemají,“ uvádí Ondřej Kubala z Asociace penzijních společností. Kdy se tak stane, zůstává ve hvězdách.

Jaké strategie volili klienti v druhém pilíři (k 30. 9. 2013, v %):

Zájem o druhý pilíř je na bodu mrazu, když v říjnu do systému vstoupily pouhé čtyři stovky nových klientů. Na letošní solidní výnosy tak už fondy rezignovaly. „V letošním roce důchodové fondy svých dlouhodobých cílů pravděpodobně nedosáhnou,“ uvádí Veronika Maderová z Penzijní společnosti České spořitelny.

Penzijní fondy v rámci druhého pilíře drží bezmála 85 procent v hotovosti na běžných a termínovaných vkladech a více než dvanáct procent v podobě státních dluhopisů. „Ani v jednom případě výnos nepřesahuje jedno procento,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky. V akciích měly fondy ke konci třetího čtvrtletí jen kolem tří procent majetku.

Zájemci si mohli vybírat ze čtyř investičních strategií s rozdílnou mírou rizika a výnosu. Potenciálně nejvýnosnější strategii, v níž má nejvíce prostředků mířit právě do akcií, si zvolilo 42 procent klientů.

Tempo zhodnocování prostředků stávajících účastníků je závislé na budoucím zájmu o druhý pilíř. Vzhledem k politické nejistotě ohledně jeho budoucnosti však nelze podle expertů prozatím počítat s nárůstem zájmu účastníků. „Se současným počtem klientů nedává fungování stávajícího počtu fondů ekonomický smysl,“ uvádí Petr Sklenář.


Čtěte také:

Volby 2013: Boj o penzijní reformu i společné sociální pojištění manželů

Nečas: Česko se bez reformy penzijního systému neobejde

Penzijní fondy promrhaly v reklamě čtvrt miliardy

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web